Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli "12 tys. zł plus" czeka na podpis prezydenta. Kto i od kiedy dostanie pieniądze? 29.11.21

Natalia Urzędowska
Natalia Urzędowska
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma wesprzeć budżet rodzinny przed pójściem dwu- i trzylatków do przedszkola
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma wesprzeć budżet rodzinny przed pójściem dwu- i trzylatków do przedszkola Fot. Pixabay
Udostępnij:
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czeka już tylko na podpis Prezydenta. Jest to nowe świadczenie Prawa i Sprawiedliwości, którego celem jest wsparcie rodziców w łączeniu życia rodzinnego z pracą zawodową. Będzie ono przysługiwać na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Poniżej podajemy szczegóły oraz informacje na temat tego, kto i od kiedy może ubiegać się o "12 tys. zł plus".

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli "12 tys. zł plus"

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nowe świadczenie, mające na celu dopłatę do opieki nad najmłodszymi dziećmi. Ustawa w tej sprawie trafiła już do prezydenta Andrzej Dudy. Przypomnijmy, że mowa aż o 12 tys. zł, które przysługiwałyby na drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia – niezależnie od dochodów.

Jak czytamy w informacji prasowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - wsparcie rodziców w łączeniu życia rodzinnego z pracą zawodową to jeden z priorytetów Rządu Prawa i Sprawiedliwości oraz jeden z kluczowych elementów Polskiego Ładu.

Rodzice, którzy będą chcieli skorzystać ze świadczenia, będą mieli do wyboru dwa rodzaje nieopodatkowanych wypłat:

  • po 500 zł miesięcznie przez dwa lata,
  • po 1000 zł miesięcznie przez rok.

Co ważne, to właśnie rodzice będą decydować, na co wydać pieniądze. Może to być na przykład żłobek, niania lub po prostu samodzielna opieka nad dzieckiem. Należy jednak pamiętać, że decyzja o zmianie liczby transz może nastąpić zaledwie jeden raz podczas otrzymywania kapitału.

Za obsługę procesu przyjmowania wniosków, a także przyznawania i wypłaty świadczenia odpowiadać będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ustawa o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym czeka na podpis Andrzeja Dudy. Od kiedy będzie obowiązywać?

Według założeń świadczenie ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r. Wyliczenia wskazują, że już w pierwszym roku skorzysta z niego blisko 615 tys. dzieci.

- Parlament zakończył prace nad ustawą o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym, teraz czeka ona już tylko na podpis pana prezydenta Andrzeja Dudy. To bardzo dobra wiadomość dla polskich rodzin. Prezentując Polski Ład obiecaliśmy Polakom, że dopłacimy do opieki nad najmłodszymi dziećmi, że pomożemy im w godzeniu pracy z życiem rodzinnym. I dotrzymujemy słowa – komentuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rodziny z jednym dzieckiem również otrzymają wsparcie finansowe

Rząd postanowił wesprzeć także rodziny z jednym dzieckiem. Ten rodzaj świadczenia będzie obowiązywać dopiero od 1 kwietnia 2022 r., jednak planowane są wypłaty wyrównania od 1 kwietnia 2022 r. Tą formą wsparcia zostanie objętych ok. 110 tys. dzieci.

- Ustawa zakłada także wprowadzenie dofinansowania do funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci, które nie będą objęte Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym. To np. pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie. Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – przekazywane bezpośrednio instytucji (nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodziców). Tutaj również nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe - czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Oprócz tego planowane jest zwiększenie budżetu na program "Maluch+". Po zmianach będzie to 1,5 mld zł rocznie, a nie 450 mln jak do tej pory.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Jak i gdzie złożyć wniosek?

Wniosek o wypłacenie świadczenia może zostać złożony przez matkę lub ojca. Niezbędne będą przy tym takie dokumenty bądź oświadczenia, jak na przykład orzeczenia sądu o opiece naprzemiennej nad dzieckiem.

Wnioski o kapitał będą składane wyłącznie w postaci elektronicznej, za pomocą tych samych systemów teleinformatycznych, co wnioski o świadczenie "Dobry start" i "Rodzina 500 plus". Są to:

Aby uniknąć potrąceń, wniosek należy złożyć do 30 dni po dniu ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy a inne wnioski. Czy trzeba rezygnować z "Rodziny 500 plus"?

Decydując się na Rodzinny Kapitał Opiekuńczy nie trzeba rezygnować z programu "Rodzina 500 plus", świadczenia "Dobry Start" czy np. świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wypłaty RKO nie będą miały bowiem wpływu na inne świadczenia oraz prawo do świadczeń z pomocy społecznej czy do dodatków mieszkaniowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie