https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rolniczy handel detaliczny i małe przetwórstwo. Możesz zdobyć 100 tys. złotych

Ewelina Sikorska
Opracowanie:
123rf
Wystartował nabór wniosków na małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny. Jest okazja zdobyć pieniądze na m.in. zakup maszyn do przetwarzania i magazynowania. Jakie są zasady naboru? Kto ma szansę na dodatkowe pieniądze? Do kiedy można składać wnioski? Informacje w pigułce.

Finansowe wsparcie czeka na dwie grupy. Pierwsza to rolnicy, domownicy bądź małżonkowie rolników, którzy zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych. Możecie zdobyć do 500 tys. złotych. O pieniądze mogą też starać się osoby, które postawiły na rolniczy handel detaliczny. W tym przypadku mowa o maksymalnym dofinansowaniu 100 tys. złotych.

Małe przetwórstwo do kiedy wnioski

Nabór wniosków na małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny potrwa do 24 listopada 2020 - podała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Rolniczy handel detaliczny

Jak wspomnieliśmy, zastrzyk gotówki czeka również na rolników lub ich małżonków, którzy postawili na działalność przetwórczą i sprzedaż produktów przetworzonych w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD).

W tym przypadku nie jest wymagane prowadzenie działalności gospodarczej - wskazuje Agencja.

Finansowa pomoc przyznawana jest w formie refundacji do połowy kosztów poniesionych na realizację inwestycji służących: przetwórstwu m.in. mleka, mięsa, owoców i warzyw, zbóż czy ziemniaków, przetwarzaniu produktów rolnych na cele energetyczne czy zamrażaniu lub przechowywaniu produktów rolnych. Pieniądze, które mają trafić do rolników, pochodzą z budżetu PROW 2014-2020.

Katalog inwestycji, na które można otrzymać wsparcie, obejmuje m.in:

  • budowę, rozbudowę lub modernizację budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności przetwórczej
  • zakup oraz instalację maszyn lub urządzeń do przetwarzania i magazynowania
  • zakup aparatury pomiarowej i kontrolnej
  • inwestycje związane z dostosowaniem pomieszczeń pomocniczych służących przygotowaniu posiłków (np. kuchni) i pomieszczeń gospodarczych służących do przechowywania produktów żywnościowych
  • zakup maszyn czy urządzeń służących ochronie środowiska

Wnioski przyjmują oddziały regionalne ARiMR. Można je składać osobiście, drogą elektroniczną lub rejestrowaną przesyłką pocztową.

Więcej informacji:

  • www.arimr.gov.pl
  • pod numerem bezpłatnej infolinii tel. 800-38-00-84
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska