Znamy zarys organizacji ruchu na czas przebudowy DK 94 w Olkuszu
Trwają prace związane z wielką przebudową olkuskiego odcinka drogi krajowej numer 94. Do tej pory przedstawiciele wykonawcy zinwentaryzowali budynki i drogi, przeprowadzili wycinkę drzew a także wykonali odwierty geologiczne, rozpoznanie saperskie oraz zainstalowali piezometry. Kolejnym krokiem mają być prace rozbiórkowe. Do ich rozpoczęcia niezbędne jest jednak przygotowanie projektu tymczasowej organizacji ruchu.
Pierwszy taki projekt był już gotowy. Nie mógł on jednak zostać wcielony w życie ponieważ opiniujące go instytucje – w tym Urząd Miasta i Gminy Olkusz – zaopiniowały go negatywnie. Kolejny dokument, w którym uwzględniono poprawki został zaprezentowany podczas posiedzenia Komisji Rozwoju Gospodarczego i Gospodarki Miejskiej Rady Miejskiej w Olkuszu.
- Spotkanie komisji Rady Miejskiej w Olkuszu dotyczyło działań, które będą musieli podjąć Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz główny wykonawca w czasie remontu DK 94 na odcinku, który przebiega przez środek naszego miasta. To jedna z najważniejszych inwestycji w naszym mieście. Inwestycja, która na pewno będzie skutkowała wieloma uciążliwościami. Celem komisji było rozwianie wątpliwości, odpowiedzenie na pytania radnych, mieszkańców gminy, przedsiębiorców oraz instytucji - mówił w rozmowie z „Gazetą Krakowską” przewodniczący komisji Wojciech Panek.

Zgodnie z projektem cały ruch ma zostać przekierowany na północną część jezdni. Południowa zostanie całkowicie wyłączona z użytku. Jeżeli chodzi o skrzyżowania to największa zmiana ma mieć miejsce na połączeniu DK 94 z Kościuszki i Rabsztyńską. Podczas pierwszego etapu robót przejazd między drogami lokalnymi nie będzie możliwy. Jadący tamtędy kierowcy będą mogli jedynie przejechać z dróg gminnych na drogę krajową lub z niej zjechać.
Istotne zmiany będą miały miejsce także na skrzyżowaniu „starej czwórki” z ulicami 20 Straconych oraz Mickiewicza, gdzie utworzone zostanie tymczasowe rondo. Niewielka zmiana z kolei będzie miała miejsce na skrzyżowaniu DK 94 z Kruszcową i Spółdzielczą. Część Kruszcowej zostanie bowiem wyłączona z użytku.
- Jako przewodniczący komisji rozwoju gospodarczego i gospodarki miejskiej zobowiązałem służby do tego, aby podobne spotkanie odbyło się w momencie kiedy wykonawca będzie planował drugi etap organizacji ruchu. Myślę, że po doświadczeniach związanych z przebudową pierwszego odcinka będziemy w stanie jeszcze lepiej przygotować organizację ruchu na terenie miasta i gminy – zaznaczył Wojciech Panek.

Przygotowany projekt może jeszcze ulec niewielkim zmianom. Dokument pozytywnie zaopiniować muszą jeszcze władze miasta, władze powiatu i służby, które mogą także wnosić uwagi.
Przebudowa drogi krajowej numer 94 w Olkuszu – co się zmieni po zakończeniu prac?
Wielka przebudowa DK 94 w Olkuszu obejmie odcinek liczący około 4,3 kilometra. Wykonawcą prac wartych około 217,5 miliona złotych jest konsorcjum firm: NDI, NDI Sopot, Masfalt i Drogomex. Po zakończeniu zmian olkuski odcinek krajówki zmieni się nie do poznania.
Największe zmiany będą widoczne na skrzyżowaniu „krajówki” z ulicami Rabsztyńską i Kościuszki. Powstanie tam skrzyżowanie dwupoziomowe. Na poziomie gruntu będzie ono obsługiwało ruch na drogach lokalnych a pod nim poprowdzona zostanie droga krajowa. Duże zmiany czekają także skrzyżowanie DK 94 ze Spółdzielczą i Kruszcową. Wybudowane zostanie tam bowiem rondo turbinowe. Pozostałe skrzyżowania „starej czwórki” z drogami lokalnymi „wzbogacą się” o sygnalizację świetlną.

Duże zmiany czekają także inne elementy DK 94. W ramach prac powstaną bowiem nowe ścieżki pieszo-rowerowe, ekrany akustyczne, chodniki i oświetlenie. W ramach inwestycji przebudowane zostaną także dwa przejścia podziemne dla pieszych. Zamiast niebezpiecznego przejścia przy Szkolnej i Sienkiewicza z kolei powstanie kładka.
Planowany termin zakończenia prac to wrzesień 2026 roku.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Mieszkańcy Osiedla Młodych w Olkuszu mają dość dzikich imprez tuż pod ich oknami
- Wilk w lasach pod Olkuszem. Są ślady pojedynczych osobników
- Kąpielisko w Bukownie „pod chmurką” już działa. ZDJĘCIA
- Piknik ekologiczny w Olkuszu. W Silver Parku bawiono się i edukowano
- Baseny w Olkuszu na Czarnej Górze już otwarte! Pogoda dopisała, chętni też
- Nadleśnictwo Olkusz ma nową siedzibę