
Ulga abolicyjna
Dotyczy podatników uzyskujących przychody z zagranicy – mają oni obowiązek wykazać je w Polsce, a zagraniczny podatek w odpowiedni sposób wykazać w deklaracji PIT-36 i w załączniku PIT/ZG.
Podatnicy odliczający zagraniczny podatek od podatku ustalonego w Polsce od całości zarobków, stosujący tzw. metodę kredytu podatkowego (proporcjonalne odliczenie) mogą zastosować dodatkowo ulgę abolicyjną.
Mogą z niej skorzystać także podatnicy rozliczający się na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego (PIT-28) i podatku liniowego (PIT-36L). Kwotę ulgi należy wykazać w załączniku PIT/O, a przychody zagraniczne w PIT-36 i PIT/ZG.

Ulga dla działalności gospodarczych i preferencyjna stawka podatku dla przedsiębiorstw
Ta pierwsza daje możliwość odliczenia straty wstecznej. Podatnik musi wykazać, że w 2020 r. poniósł stratę z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz uzyskał w 2020 r. łączne przychody z tejże działalności niższe o co najmniej 50 proc. od łącznych przychodów uzyskanych w 2019 r.
Niektóre przedsiębiorstwa mogą skorzystać z 5 proc. stawki podatkowej, jeśli uzyskują dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ulga na internet
Z ulgi na internet można korzystać tylko przez dwa następujące po sobie bezpośrednio lata podatkowe (czyli np. w 2019 i w 2020 roku tak, ale nie w 2018 i 2020 roku).
Skorzystać z niej można tylko wtedy, jeżeli nie korzystało się z niej do tej pory, bądź skorzystało się z niej po raz pierwszy w ubiegłym roku.
W ramach ulgi można odliczyć od dochodu wydatki na internet domowy, mobilny, w telefonie, a nawet w kafejce internetowej, ale w wysokości nieprzekraczającej 760 zł w roku podatkowym.
Ulgę wykazujemy w PIT-36, PIT-37 lub PIT-28 oraz dołączamy załącznik PIT/O.

Ulga z tytuł oszczędzania na IKZE
Osoby odkładające pieniądze w ramach IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego), mogą to, co odłożyły w danym roku podatkowym, odpisać od dochodu.
Kwota odliczenia jest równa podstawie opodatkowania, nie może przekroczyć 6 272,40 zł (limit na 2020 r.).