https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rynek pracy 2020. Już w przyszłym roku w Polsce pracodawcy będą poszukiwać ponad milion pracowników

AIP
Polska ma ostatnią szansę na wprowadzenie odpowiedniej polityki migracyjnej, która zatrzyma imigrantów w naszym kraju i pozwoli trwale załatać lukę kadrową.
Polska ma ostatnią szansę na wprowadzenie odpowiedniej polityki migracyjnej, która zatrzyma imigrantów w naszym kraju i pozwoli trwale załatać lukę kadrową. Karolina Misztal / Polska Press
Ofiarami braku odpowiedniej i konkurencyjnej polityki migracyjnej nie będą wyłącznie prywatne przedsiębiorstwa. Już dziś, bez długotrwałego zatrudnienia cudzoziemców na polskim rynku pracy, realizacja publicznych inwestycji takich jak autostrady i drogi, Centralny Port Komunikacyjny, Polimery Police, czy też prom Stoczni Szczecińskiej, nie jest możliwa.

Z szacunków Personnel Service wynika, że w 2020 roku może odpłynąć z Polski nawet 0,5 mln pracowników z Ukrainy, którzy będą szukali okazji do zarobienia większych pieniędzy w innych krajach europejskich. Z kolei prognoza PwC wskazuje, że do 2025 roku na polskim rynku pracy zabraknie aż 1,5 mln osób, co oznacza konieczność zatrudniania każdego roku dodatkowo aż 300 tys. pracowników.

Luka kadrowa rośnie

Eksperci Personnel Service wskazują, że Polska ma ostatnią szansę na wprowadzenie odpowiedniej polityki migracyjnej, która zatrzyma imigrantów w naszym kraju i pozwoli trwale załatać lukę kadrową.
- Problemem w Polsce jest brak odpowiedniej polityki migracyjnej, nastawionej na integrację i stały pobyt imigrantów w naszym kraju. Z ostatniego „Barometru Imigracji Zarobkowej – II półrocze 2018” wynika, że aż 60% pracowników z Ukrainy przyjeżdża do Polski na krócej niż 3 miesiące. A powinniśmy dążyć do zatrzymywania ich na kilka lat lub na stałe. Podwaliny polityki migracyjnej, nastawionej na integrację i stały pobyt imigrantów w Polsce, ogłoszono w 2017 roku. Postulowano wtedy ukierunkowanie na młodych ludzi czy ułatwienia dla migrantów i ich rodzin. Niestety ten plan został zamieciony pod dywan – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Personnel Service S.A.

Poszukiwane miliony ludzkich rąk

Analiza PwC nie pozostawia złudzeń. Już za 6 lat w Polsce zabraknie nawet 1,5 mln osób. To oznacza konieczność zatrudniania każdego roku dodatkowo aż 300 tys. pracowników. Natomiast już w 2020 roku można spodziewać się wzmożonego odpływu kadry z Ukrainy, którą przyciągnie m.in. niemiecki rynek pracy. Z analizy Personnel Service wynika, że sama zapowiedź otworzenia się Niemiec na specjalistów spoza Unii Europejskiej spowodowała, że w tym roku z Polski odpłynęło nawet 250 tys. Ukraińców, a w przyszłym roku może to być nawet 0,5 mln. Zsumowane prognozy są alarmujące. W 2020 roku może zabraknąć w Polsce nawet 1 mln pracowników.
- Powód odpływu kadry ze Wschodu na inne rynki europejskie, w tym głównie do Niemiec, jest prosty. Pracownik z Ukrainy woli, nawet nielegalnie, podjąć zatrudnienie w Niemczech i zarabiać 9 euro za godzinę, niż legalnie w Polsce 15 zł. Jeżeli nie zawalczymy o kadrę ze Wschodu w inny sposób niż zarobkami, przegramy to starcie. Potrzebna jest polityka migracyjna nastawiona na długoterminowe zatrudnienie – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Personnel Service S.A.

Jakiej polityki migracyjnej potrzebujemy


Ogłoszone w 2017 roku założenia polityki migracyjnej, zapowiedzianej na 2018 rok opierały się na 3 filarach: ukierunkowaniu na młodych, dopasowaniu imigracji do potrzeb rynku pracy oraz ułatwieniom dla imigrantów i ich rodzin. W założeniach, zezwolenia na pracę miały być wydawana na dłużej niż tylko pół roku, a celem było skupienie się na młodych ludziach do 35 roku życia, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje. Zapotrzebowanie na pracowników miało być analizowane regionalnie i finalnie miała powstać tzw. „mapa potrzeb”. Zatrudnieni imigranci mieli mieć większą swobodę w wyborze pracodawcy (zniesienie obowiązku pracy u jednego, wskazanego pracodawcy) i większą łatwość w poświadczaniu kwalifikacji czy nostryfikacji dyplomów. Dodatkowo, imigranci mieli mieć szerszy dostęp do edukacji, starania się o obywatelstwo, a także programu 500+ .
- Właśnie tego typu polityki migracyjnej potrzebujemy. Nastawionej na młodych ludzi, tych o odpowiednich kwalifikacyjna, którzy będą mogli zostawać i pracować w Polsce na dłużej a nie tylko przez chwilę. Szerszy dostęp do edukacji, pakietu socjalnego czy łatwy dostęp do informacji o możliwości zostanie w Polsce na stałe to postulaty, o których wspominamy już od dłuższego czasu – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Personnel Service S.A.

… a jaką oferuje rząd

Zaproponowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dokument „Polityka Migracyjna Polski” zakłada, że polityka imigracyjna powinna skupiać się na imigracji cyrkulacyjnej i krótkoterminowej, czyli skoncentrowanej na bieżących potrzebach rynku pracy. To stoi w sprzeczności z oczekiwaniami firm. Z „Barometru Imigracji Zarobkowej – II półrocze 2018” wynika, że 66% przedsiębiorców chciałoby, żeby pracownicy z Ukrainy pracowali w Polsce dłużej niż tylko pół roku. Co prawda, nowa strategia zakłada migracje osiedleńczą „z wybranych krajów”, ale tylko w sytuacji braku poprawy sytuacji demograficznej w Polsce, przy jednoczesnym braku efektów w zakresie powrotów Polaków z emigracji oraz skali repatriacji.

Nowy kodeks pracy: taki sam urlop bez względu na staż pracy, koniec z urlopem na żądanie, zamrożone pieniądze za godziny nadliczbowe, dłuższy czas pracy dla palaczy - co jeszcze zmieni rząd w 2020 r. w prawie pracy. Kliknij po prostu w ten tekst i poznaj szczegóły

- Obawy pracodawców walczących już dziś o utrzymanie ruchu w zakładach produkcyjnych mają swoje podstawy w trwałych i nieodwracalnych zmianach demograficznych, braku możliwości aktywizacji zawodowej bezrobotnych z poziomu urzędów pracy, malejącym od 4 lat współczynniku aktywności zawodowej, czy też rosnącej wciąż liczbie polskich emigrantów. Ofiarami braku odpowiedniej i konkurencyjnej polityki migracyjnej nie będą wyłącznie prywatne przedsiębiorstwa. Już dziś, bez długotrwałego zatrudnienia cudzoziemców na polskim rynku pracy, realizacja publicznych inwestycji takich jak autostrady i drogi, Centralny Port Komunikacyjny, Polimery Police, czy też prom Stoczni Szczecińskiej, nie jest możliwa – podsumowuje Arkadiusz Pączka, Dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP.

A może polubisz nas na Facebooku? Po co? Dostaniesz zawsze na swoją oś czasu zwiastun każdego naszego ciekawego materiału. Kliknij, przejdź na nasz fanpage i tam kliknij "polub". DZIĘKUJEMY!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Adek

Od 2 miesięcy poszukuję pracy w rejonie Bielska-Białej jestem osobą wykształconą w wieku 30 lat nie ma odpowiedniej pracy dla mnie, nikt się nie odzywa ogłoszenia wystawiane są chyba tylko fikcyjne w celu wyłudzenia danych osobowych, taki to mamy dobrobyt w tym Państwie, wcześniej nie miałem problemu ze znalezieniem zatrudnienia, a to świadczy o coraz większym dziadostwie

l
lq

Koszta u3mania panstwa, wzrost cen nieruchomości wcposce dla Polaków nie ma pracy by się u³mali choć pracodawcy robią co w ich mocy nic na to nikt nie poradzi w Polsce mieliśmy wyż a dziś ta młodzież jest średnio w wieku 25. 30 lat i dla nich mało pracy ale to nie ona pracodawców lecz polityki unijnej xd

G
Gość
26 września, 21:02, Gość:

Za głodowe stawki to nawet Ukraińcy nie będą pracować

Otóż to, święta prawda! Ale wytłumacz to tej całej machinie propagandowej na rzecz Ukrainy i Ukraińców w Polsce!! Oni nawet nie chcą o tym słyszeć. Wysoki zarobki w Polsce, co, jak to? Nigdy, po ich trupie chyba. Spokojnie, nie będzie Ukraińców, znajdą sobie Marsjan, innych kosmitów, a co najmniej na pewno Eskimosów.

G
Gość

Super, niech wyjeżdżają z Polski!! Jak najliczniej i jak najszybciej!! Czym więcej ich wyjedzie tym lepiej dla Polaski i Polaków!! Lepsze wynagrodzenia i lepsze warunki pracy dla Polaków, każdy normalny człowiek to wie, proste i jasne jak słońce!! Pozdrawiam pracodawców, adio stary, dobry wyzysk polskiego pracownika, to se newrati prawda? By.

G
Gość

PROPAGANDA

Mam techniczne i wyższe wykształcenie. Oferty pracy na "ścianie wschodniej" to niewola a nie praca = myślę nad stałą emigracją wraz z rodziną po za granice PL

G
Gość

Niestety, ale już jest za późno na jakiekolwiek działania. polaska obudziła się z przysłowiomym palcem w nocniku. Jedyna szansa, to powrót osób z Wielkiem Brytanii, którzy nie zmienili jeszcze obytalestwa i zostaną wyrzuceni z wysp, oraz powrót samozwańczych murarzy z Niemiec, wypartych przez wykwalifikowaną konkurencję z Ukrainy

G
Gość

Za głodowe stawki to nawet Ukraińcy nie będą pracować

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska