
Resovia (klub wielosekcyjny) istnieje od 1910 r. Piłkarski zespół w latach 1977-1994 grał na zapleczu ekstraklasy, w grupie wschodniej II ligi (najlepszy wynik to 2. miejsce 1982-1983; były dwie grupy, a awansowali tylko ich mistrzowie); awansował też do półfinału PP w 1981 r.
Później przez ćwierć wieku grał w III i IV lidze. Na szczebel centralny (II liga, czyli od kilkunastu lat trzeci poziom) zespół wrócił w 2009 r., ale cztery lata później nie dostał licencji i został zdegradowany.
Kolejny awans to 2019 r., a dwa lata później następny - do I ligi. Tam zespół spędził cztery lata, w poprzednim sezonie zajął 16. miejsce i spadł (a utrzymał się lokalny rywal - Stal). Drużynę prowadziło trzech trenerów: Mirosław Hajdo, Jakub Żukowski (od listopada 2023) i Rafał Ulatowski (od grudnia 2023 r.). Najlepszym strzelcem był Maciej Górski - 8 goli.
Resovia w Polsce bardziej znana jest z drużyny siatkarskiej, która7-krotnie zdobyła mistrzostwo Polski (ostatnio w 1975 r.) i wychowała reprezentantów Polski (m.in. w drużynie mistrzów olimpijskich z 1976 r. grali Bronisław Bebel, Marek Karbarz i Włodzimierz Stefański). W dorobku Resovii są też medale MP koszykarzy, w tym złoty (1975). W Rzeszowie ostatnio rozwinęła się też sekcja siatkówki kobiet Developresie (ostatnio jako Rysice), który w ostatnich pięciu sezonach zdobył wicemistrzostwo Polski.

Klub z dzielnicy Skolwin, na północy miasta, powstał w 1952 r. W tym sezonie piłkarze odnieśli największy sukces w historii, awansując na szczebel centralny - do II ligi. Drużyna prowadzona przez trenera Piotra Klepczarka okazała się najlepsza w grupie II trzeciej ligi (grała w niej od 2015 r.), wygrywając z dużą przewagą (14 pkt; jako pierwsza z trzecioligowców zapewniała sobie awans). Najskuteczniejszym zawodnikiem był Szymon Kapelusz - 15 goli.
Świt w II lidze występować chce na swoim stadionie, który jest w trakcie modernizacji. Drugi obiektem zgłoszonym we wniosku licencyjnym jest stadion bardziej znanego klubu z tego miasta - Pogoni.

Wielosekcyjna Wisła (w historii było wiele dyscyplin, obecnie działają lekkoatletyka, podnoszenie ciężarów, piłka nożna i pływanie) założona została w 1923 r.
Piłkarska drużyna w XXI wieku często była na szczeblu centralnym. Do II ligi awansowała w 2011 r., rok spędziła w I lidze (2016-2017), by później grać w III lidze przez trzy lata (2018-2021). Następnie po awansie najlepszy był sezon 2022-2023, zakończony 5. miejscem i grą (nieudaną) w barażach o awans.
Poprzedni sezon w II lidze był dla drużyny trudny, musiała bronić się przed spadkiem. Zajęła 12. miejsce, nad strefą spadkową miała tylko punkt przewagi. Drużynę ostatnio prowadzili: Michał Piros, Mikołaj Raczyński (od stycznia 2024 r.). Najwięcej goli, 10, zdobył Michał Klichowicz.
Z tego miasta wywodzą się też reprezentanci Polski w pływaniu, najbardziej utytułowany jest Konrad Czerniak, olimpijczyk, medalista ME i MŚ. W Wiśle treningi lekkoatletyczne zaczynała Malwina Kopron, późniejsza brązowa medalistka olimpijska w rzucie młotem. Z piłkarzy wychowanych w Wiśle dużą karierę zrobił Jarosław Niezgoda, trzykrotny mistrz Polski z Legią.
W Puławach prężnie działała sekcja piłki ręcznej mężczyzn - Azoty-Puławy (wydzielona z Wisły), przez lata grająca w ekstraklasie (6 brązowych medali, ostatnio w 2022 r.).

Zagłębie Lubin to uznana marka, pierwsza drużyna dwukrotnie zdobyła mistrzostwo Polski (1991, 2007). Złote medal MP mieli też juniorzy i juniorzy młodsi. Zespół od wielu lat gra w ekstraklasie, zdarzały mu się spadki, ostatnio w w sezonie 2013-14 (po roku wrócił).
Rezerwy przez wiele lat grały w III i IV lidze. Na szczebel centralny awansowały w 2022 r., w dwóch kolejnych sezonach obroniły to miejsce, zajmując, odpowiednio, 14. i 9. lokatę. W tych ostatnich rozgrywkach zespół zdobył 46 pkt w 34 meczach. W drużynie trenera Pawła Sochackiego zagrało 44 piłkarzy. Najlepszym strzelcem był Daniel Dudziński - 10 goli.
Pod szyldem Zagłębie występują też ekstraklasowe drużyny w piłce ręcznej kobiet (pięciokrotne mistrzynie kraju, w tym w czterech ostatnich sezonach; 9 zdobytych Pucharów Polski) i mężczyzn (mistrzostwo w 2007 r.). Do niedawna w mieście była także drużyna siatkarzy w PlusLidze - Cuprum, ale w tym roku przeniesiono ją do Gorzowa Wlkp.