![Rywale Wieczystej i Hutnika w piłkarskiej II lidze 2024-2025 [CZĘŚĆ II]](https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/b3/2d/667ad592a4ba1_o_large.jpg)

Polonia założona została w 1920. r. Zespół piłkarski na najwyższym szczeblu w kraju spędził 33 sezony. Dwukrotnie zdobył mistrzostwo Polski (1954, 1962), ma też 4 srebrne i 2 brązowe medale z lat 50. i 60.
Później Polonia wędrowała między różnymi szczeblami. W XXI w. przeszła drogę od III ligi (wówczas trzeci poziom) do ekstraklasy, w której grała w latach 2007-2011. Po sezonie 2016-2017 w II lidze klub w tej formie przestał istnieć.
Kontynuacją futbolu był Bytomski Sport, który wkrótce przejął tradycyjną nazwę - Bytomski Sport Polonia. Drużyna nowego podmiotu, za zgodą Śląskiego ZPN, zaczęła od IV ligi (piąty poziom) w 2017 r., dwa lata później awansowała. Na szczebel centralny (II liga) trafiła rok temu. A w poprzednim sezonie liczyła się w walce o awans (6. miejsce), ostatecznie odpadła dopiero w barażach. Najwięcej goli, 11, zdobył Dawid Wolny. Drużynę prowadzili Adam Burek i Łukasz Tomczyk (od września 2023 r.).
Najbardziej znani piłkarze związani z Polonią to Edward Szymkowiak i Zygmunt Anczok, reprezentant Polski, mistrz olimpijski z 1972 r. (już w barwach Górnika Zabrze).
Z Bytomia wywodzą się też znakomici judocy z klubu Czarni. Największe sukcesy odnosił Waldemar Legień, który zdobył dwa złote medale olimpijskie (1988 i 1992).

Stężyca na sportowej mapie Polski jest fenomenem. Klub z 11-tysięcznego miasta na Kaszubach ma na szczeblu centralnym drużynę piłkarzy i siatkarek. Na to środki łożyła gmina z publicznych pieniędzy, ale po ostatnich wyborach i zmianie władze to się skończyło.
Przyszłość piłkarskiej drużyny stanęła pod znakiem zapytania, ale ostatecznie jest licencja na dalszą grę w II lidze. Na tym szczeblu Radunia ma występować czwarty sezon z rzędu. Walczyła nawet o I ligę, w debiutanckim sezonie 2021-2022 odpadła w barażach (6. lokata). Poprzednie rozgrywki skończyła też wysoko, na 7. pozycji, tuż za strefą barażową. Drużynę prowadził Szymon Hartman. Najwięcej goli w poprzednim sezonie zdobył Mateusz Kuzimski (16).
W Stężycy jest też mocna siatkówka. Drużyna grała w I lidze kobiet (drugi poziom), zdobywała także mistrzostwo Polski juniorek (jest tam Szkoła Mistrzostwa Sportowego).

Klub początki ma w 1994 r., wywodzi się z dzielnicy Lipnik, pod taką nazwą występował. Od 2000 r. jest to Beskidzkie Towarzystwo Sportowe Rekord, ma siedzibę w Centrum Sportu Rekord. Co ciekawe, stowarzyszenie prowadzi Szkołę Mistrzostwa Sportowego w piłce nożnej i futsalu.
Klub bardziej znany jest w Polsce właśnie dzięki futsalowi. To najlepsza w kraju drużyna klubowa ostatnich lat. W poprzednich 11 latach sezonach halowi piłkarze zdobyli 7 tytułów mistrza Polski, w tym pięć z rzędu, a ostatnio 2023-2024.
Tego lata po raz pierwszy w historii Rekord awansował na szczebel centralny w "trawiastej" odmianie futbolu, wygrywając rywalizację w grupie III piłkarskiej III ligi (na tym szczeblu grał od 2013 r.). Drużynę od czerwca ubiegłego roku prowadzi Dariusz Klacza. Najskuteczniejszym zawodnikiem był Daniel Świderski - w 34 spotkaniach zdobył aż 31 goli (wywalczył też tytuł króla strzelców). W nowych rozgrywkach po raz pierwszy odbędą się też oficjalnie ligowe derby Bielska-Białej - z Podbeskidziem.