MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rzepak już kwitnie na polu i Instagramie. Na to uważaj, robiąc zdjęcia! Rolnik radzi nie tylko tzw. rzepiarom

Agata Wodzień-Nowak
Rzepak jest uprawiany w Polsce na powierzchni około 1 mln hektarów.
Rzepak jest uprawiany w Polsce na powierzchni około 1 mln hektarów. pixabay.com, AGW/canva
Rzepak zaczyna kwitnąć i ozłacać polskie pola. Wiosną 2024 roku kwiaty rozwijają się wyjątkowo wcześnie. Żółte pola rzepaku są popularnym tłem do zdjęć tak chętnie zamieszczanych w mediach społecznościowych. Jakie miejsca na polu rzepaku wybrać, by nie było strat, a widoki wciąż piękne? Na co uważać, wchodząc na czyjeś pole? Rolnicy apelują, by nie niszczyć ich upraw, bo w końcu to wtargnięcie na prywatny teren, które często kończy się połamaniem roślin i stratami dla rolnika. Warto również mieć świadomość, że w rzepaku są wykonywane opryski, a same rośliny mogą chorować.

Spis treści

Rzepak kwitnie wcześniej, w mediach społecznościowych też

Rzepak zaczął kwitnąć 2-3 tygodnie szybciej, niż działo się to zazwyczaj. Za przyspieszoną wegetację odpowiada pogoda, wyjątkowo wysokie temperatury. Więcej o powodach takiego stanu i kondycji upraw piszemy w artykule: Rzepak kwitnie rekordowo szybko.

Wyświetl ten post na Instagramie            Post udostępniony przez Marcin Chwastyk (@_marcin_76)
Instagram

W tym artykule chcemy zwrócić uwagę na inny aspekt, wizualny, fotograficzny, społeczny. Kilka lat temu w internecie pojawiło się określenie rzepiary. Wskazywało głównie na kobiety pozujące w kwitnącym rzepaku, jednak dziś takie sesje urządza się bez względu na płeć i wiek. Zdjęcia co roku w maju zalewają m.in. Instagram, w sezonie 2024 jest to już pierwsza połowa kwietnia.

Kwitnące pola rzepaku niewątpliwie stanowią malownicze tło zdjęć. Jednak dla rolnika to kolejny istotny etap rozwoju roślin, które mniej więcej w lipcu, zależnie od pogody, mają dać obfity plon.

Rolnik do rzepiar: Szanujmy się, wspierajmy, róbmy piękne zdjęcia, ale nie niszczmy

„Kwitnący rzepak, piękny widok. Można zrobić zdjęcie, piękne ujęcie, ale nie trzeba go niszczyć”, zaczął rolnik Łukasz w nagraniu, które 16 maja 2022 roku zamieścił na Twitterze. Przypominamy ten wciąż aktualny apel. Dalej pokazywał nawet przykładowy kadr. „Można zrobić sobie piękne ujęcie przed łanem, nie wchodząc, nie niszcząc, nie łamiąc, nie uszkadzając roślin”.

Na polach zaczyna kwitnąć rzepak. Wygląda malowniczo, na zdjęciach też. Grunt, żeby podczas fotografowania nie uszkodzić roślin.
Na polach zaczyna kwitnąć rzepak. Wygląda malowniczo, na zdjęciach też. Grunt, żeby podczas fotografowania nie uszkodzić roślin. unsplash.com/ Grant Ritchie

Dalej wyjaśniał, czym taka wizyta grozi. W przypadku jednej osoby uszkodzone rośliny i szkody są znikome, ale jak już na pole wejdzie 10, 20, 50 osób, liczba zniszczeń rośnie. Nadłamane rośliny „są bardziej podatne na różne patogeny grzybowe, więc chorują, choroby się bardzo szybko rozprzestrzeniają. Może są to nieduże straty, ale w dziesiątkach, setkach złotych, liczone przy takich większych eskapadach...”

Rolnik Łukasz podpowiadał chętnym do zrobienia zdjęcia w rzepaku, jakie miejsce na polu wybrać. „Jeżeli chcecie wejść w rzepak, mieć zdjęcie w środku rzepaku, poszukajcie takich ścieżek technologicznych” – wskazuje na nagraniu drogę, która służy rolnikom do wykonywania prac.

Zaraz wyjaśnia ich przeznaczenie: „Wjeżdżamy ze środkami ochrony roślin, z nawozami, aby chronić ten piękny rzepak, aby go dla was tworzyć, żeby był olej, a dla nas pieniądze”.

Prezentuje widoki z takiej ścieżki i wskazuje korzyści: „Nie brudzimy się tak nadto pyłkiem i kwiatami, bo jednak koła ciągnika mają jakąś szerokość. Wchodzimy i jesteśmy w środku łanu”

„Warto czasem pomyśleć, zastanowić się, że wchodzę na czyjeś pole, na czyjąś własność”. Na koniec apeluje: „Szanujmy się, wspierajmy, róbmy piękne zdjęcia, ale nie niszczmy. Pozdrawiam.”

Zanim pójdziesz robić zdjęcia w rzepaku. Zgnilizna, czerń i pleśń

Rzepak w maju kwitnie na polskich polach, to ważny moment dla plantatorów, ponieważ rośliny są narażone na infekcje chorób grzybowych oraz ataki szkodników. Powierzchnia uprawy rzepaku w Polsce w ubiegłym sezonie obejmowała ok. milion hektarów. Możemy spodziewać się, że w tym roku jest podobnie.

Zanim użytkowniczki mediów społecznościowych wyruszą na wieś robić zdjęcia w żółtych łanach, powinny wziąć pod uwagę, że rolnik może wykonywać zabiegi, np. wieczorem opryski, zapobiegając głównym chorobom rzepaku:

  • zgnilizna twardzikowa,
  • czerń krzyżowych,
  • szara pleśń.

A świeżo rozpylonych środków ochrony roślin lepiej nie wdychać. Inna sprawa to alergia na pyłki, w tym na pyłek rzepaku. Alergicy w miarę możliwości powinni unikać towarzystwa tej oleistej rośliny. Warto o tym pamiętać, wybierając się na sesję zdjęciową, najlepiej za zgodą właściciela danego pola.

Trzy główne choroby rzepaku w okresie kwitnienia

Wielkopolska Izba Rolnicza za sprawą opracowania Anny Rogowskiej przypominała trzy główne choroby rzepaku.

Trzeba działać zapobiegawczo, by utrzymać wysoki poziom zdrowotności. Jeżeli na polach pojawią się patogeny chorobotwórcze, należy bezzwłocznie interweniować. Aby skutecznie walczyć z chorobami, należy regularnie przeprowadzać lustracje. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów zastosować efektywny preparat, zawierający zestaw substancji aktywnych, na które patogen nie jest uodporniony.

Zgnilizna twardzikowa. Chorobie tej sprzyja wysoka wilgotność powietrza oraz gleby i opadające płatki kwiatowe. Na łodygach powstają jasne plamy z nalotem białej, watowatej grzybni. Plamy te obejmują cały obwód łodygi, a w jej wnętrzu tworzą się czarne skleroty (formy przetrwalnikowe).

Zgnilizna twardzikowa jest chorobą odglebową. Za infekcję pierwotną odpowiedzialne są sklerocja, które potrafią zalegać w glebie nawet do 15 lat. Już 1% porażonych grzybem roślin nakazuje zastosowanie odpowiedniego fungicydu. To próg szkodliwości tej choroby.

Czerń krzyżowych zimuje w formie zarodników przetrwalnikowych najczęściej w resztkach pożniwnych roślin pozostawionych po zbiorze na polu, w samosiewach rzepaku, a także w chwastach z rodziny kapustowatych. Pierwotnym źródłem infekcji są także nasiona.

W okresie wegetacji zarodniki konidialne grzyba przenoszone są przez wiatr i wodę. Grzyb poraża rośliny w trakcie całego okresu wegetacyjnego. Na liściach rzepaku pojawiają się koncentryczne, ciemnobrązowe plamy z jaśniejszymi i ciemniejszymi przebarwieniami.

Z liści choroba rozprzestrzenia się na pęd główny i pędy boczne. Plamy występują też na łodydze. Rozwojowi choroby sprzyja duża wilgotność powietrza i temperatura powyżej 20°C.

Szara pleśń rozwija się w podobnych warunkach. Jej objawy to szary, pylący nalot pojawiający się na wszystkich organach nadziemnych rośliny

Chroń rośliny przed szkodnikami

– Ochrona łanu rzepaku w okresie kwitnienia jest działaniem obligatoryjnym. Zastosowanie skutecznego preparatu zwalczającego pełne spektrum chorób nie tylko pozytywnie wpłynie na wysokość plonu, ale także poprawi jego jakość – wyjaśnia Anna Rogowska cytowana przez WIR.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rzepak już kwitnie na polu i Instagramie. Na to uważaj, robiąc zdjęcia! Rolnik radzi nie tylko tzw. rzepiarom - Strefa Agro

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska