Australijski kardynał George Pell skazany za molestowanie seksualne nieletnich chłopców, następnie uniewinniony, przyleciał do Watykanu.
Dziennikarze widzieli 79-letniego byłego doradcę papieża Franciszka i watykańskiego ministra finansów na rzymskim lotnisku Fiumicino w masce.
To pierwsza wizyta tego kościelnego dostojnika od roku 2017, kiedy musiał na polecenie papieża Franciszka pójść na urlop z powodu stawianych mu zarzutów wykorzystywania seksualnego nieletnich.
Kardynał ma się niebawem spotkać z papieżem, być może znów będzie doradzał Franciszkowi, bo Watykan przeżywa teraz trudne chwile po tym, jak kardynałowi Angelo Becciu postawiono zarzuty w sprawie nieprawidłowości finansowych w zarządzaniu funduszami Stolicy Apostolskiej.
Kardynał rozmawiał bardzo krótko z dziennikarzami, ale nie odpowiadał na żadne pytania. Powiedział tylko, że „wspaniale jest wrócić”.
Reuters podał, że byli też na rzymskim lotnisku ludzie, którzy wykrzykiwali między innymi :„nienawidzimy cię”, pod adresem kardynała Pella.
Z lotniska Fiumicino kardynał z kilkoma osobami odjechał samochodem, który nie miał watykańskich tablic rejestracyjnych.
Po przybyciu do Rzymu kardynał wysiadł z samochodu w pobliżu Watykanu, gdzie widziano go, jak wchodził do budynku, w którym ma swoje mieszkanie.
Pell został skazany za molestowanie seksualne dwóch chłopców w latach 90. Odsiedział 13 miesięcy z sześcioletniego wyroku. Potem wyrok uchylił Australijski Sąd Najwyższy, a stało się to w kwietniu tego roku.
Przez cały czas kardynał Pell utrzymywał, że jest niewinny.
Kardynał Pell przybył do Rzymu tego samego dnia, w którym europejscy urzędnicy zajmujący się przeciwdziałaniem praniu pieniędzy rozpoczęli okresową wizytę w Watykanie.
Zbiegła się ona z wybuchem skandalu w tym maleńkim mieście-państwie. Z tego powodu pracę straciło kilka osób, w tym jeden z najpotężniejszych kardynałów Stolicy Apostolskiej, Angelo Becciu.
10 tajemnic Watykanu, z których mało kto zdaje sobie sprawę....
Kardynał Pell miał odmienne zdanie od kardynała Becciu w sprawie środków, które miały zapewnić większą przejrzystość i odpowiedzialność w kasie Watykanu.
Zespół Moneyval Rady Europy sprawdzi, czy Watykan spełnia międzynarodowe normy dotyczące zwalczania prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu.
W poprzednich kontrolach Moneyval generalnie pozytywnie oceniał Stolicę Apostolska pod tym względem.
Natomiast krytykowano w ostatnich latach watykański trybunał karny, któremu zarzucano, że nie podjął wielu spraw mimo otrzymania dziesiątek podejrzanych raportów o transakcjach od watykańskiego organu nadzoru finansowego.
Watykańscy prokuratorzy w zeszłym roku wszczęli dochodzenie w sprawie korupcji w inwestycji Stolicy Apostolskiej w londyńskie przedsięwzięcie na rynku nieruchomości. Jak dotąd nikt nie został postawiony w stan oskarżenia.
