https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sądeczanie nie chcą zatrudniać Romów

Emilia Drożdż
Na jednym z kursów romskie kobiety uczyły się szycia
Na jednym z kursów romskie kobiety uczyły się szycia Paweł Szeliga
W Nowym Sączu i całym powiecie nowosądeckim od kilku lat organizuje się za fundusze europejskie różne projekty i szkolenia, które mają aktywizować zawodowo romskie rodziny. Liczba projektów nie przekłada się jednak na poprawę sytuacji sądeckich Romów na lokalnym rynku pracy. Sytuacja Romów z powiatu nowosądeckiego jest najgorsza w całym województwie małopolskim. To zaś wypada najgorzej w kraju. Tak wynika z unijnych ekspertyz.

- Mają własną, bogatą kulturę i zwyczaje, ale wciąż trudno im zintegrować się z resztą społeczeństwa - przyznaje Krzysztof Popiela, pełnomocnik prezydenta Nowego Sącza ds. Romów.

Przed przystąpieniem do nauki konkretnego zawodu, kursanci i kursantki biorą udział w tzw. treningach umiejętności społecznych. Wielu dopiero wtedy rozpoczyna naukę języka polskiego, pisania i czytania. Prowadzący starają się dodatkowo motywować ich do podjęcia pracy. Pracodawcy niechętnie przyjmują ich na praktykę czy staże zawodowe, nie mówiąc o zatrudnieniu na etat.

Popiela zna niejeden przypadek, kiedy pracodawca z wolnym miejscem pracy, nagle zmieniał zdanie, gdy dowiedział się, że miałby przyjąć Roma. - Romowie nie mają wpojonego obowiązku pracy. Bywają w związku z tym problemy z dyscypliną, co odstrasza potencjalnych pracodawców - zauważa Popiela. - Ale jest wśród nich także niemała grupa ludzi, którzy chcą naprawdę rzetelnie pracować.

W szkoleniach, współorganizowanych przez sądecki Zakład Doskonalenia Zawodowego, wzięło udział w ostatnich trzech latach około 200 osób pochodzenia romskiego. Żadna nie dostała później umowy o pracę. W 2010 r. zakończył się kilkumiesięczny kurs kroju i szycia zorganizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Sączu. 15 uczestniczek otrzymało maszyny do szycia, aby łatwiej im było rozpocząć własną działalność. Nie przyniosło to jednak spodziewanych efektów. - Szkolenie zawodowe trwa zbyt krótko, aby zwiększało szansę na zatrudnienie - przekonuje sądecki pełnomocnik ds. Romów.

Dyrektor Sądeckiego Urzędu Pracy, Stanisława Skwarło, nie kryje, że sytuacja romskich mieszkańców Nowego Sącza jest szczególnie ciężka, ponieważ nie są wykwalifikowani. Jednak dodaje, że sytuacja Romów jest nieco lepsza niż 10 lat temu, gdy tylko 30 proc. ich dzieci chodziło do szkół. Teraz ten wskaźnik wzrósł do ok. 80 proc. Kilkoro zdobyło wyższe wykształcenie. Jak się dowiedzieliśmy, udało im się znaleźć pracę w zawodzie.

Euro 2012 coraz bliżej! Zobacz, co będzie się działo w Krakowie

Nowa lista leków refundowanych**[SPRAWDŹ!] **

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 13

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
dokladnie
Na dodatek same menele w tej waszej Polsce haha
t
taa
Dokładnie na dodatek same menele w tej waszej Polsce
t
takaa
Wy Polacy umiecie narzekać bo Cygany to bo Cygany tamto, popatrzcie się co wy robicie dzieci zabijacie molestujecie zboczence :/ i wy się robicie państwo Ameryka haha jesteście Kozacy tylko na necie ;)
N
Ns
Jak ja nie lubie tej dziry sadeckiej ludzie mysla ze mieszkaja w miescie a mentalnoscie pozostali nawsi, druga wojna powodem wyginiecia mieszczanstwa, teraz to 98% pochodzenie wiejskie
a
anonimowy romista
jw.
A
Andzia
ILE TO KOSZTUJE??! Kasa w błoto :/ A pan pełnomocnik boi się o stołek i stąd te bzdury wygaduje. Jak się przestanie marnować pieniądze na pasożytów, to on pracę straci.
A
Ada
i to mi się podoba-bo zwyczajny mieszkaniec powiatu (nie Rom )też nie dostanie pracy po kursie,to dlaczego tak bardzo ubolewać nad innymi.Równość to równość.Po kusie zostaje wiedza, mnóstwo notatek oraz własna inicjatywa co z tym zrobić....
R
Rom
Slusznie zwrociles mi blad. Kazdemu czlowiekowi moze sie przydazyc popelnic jakas gafe kiedy piszemy szybko. Pan Prezydent B. Komorowski zamiast podpisac sie duza litera podpisal sie mala litera.Nie tacy wielcy tego swiata a popelniaja bledy ortograficzne.
N
NO
PANIE ROMKI PRACUJĄ I SPRZĄTAJĄ ULICE, ROBOTA IM IDZIE ALE JAK KTOŚ STOI NAD NIMI I PILNUJE
w
wiesscar
Chwala takim pracodawca

poprawnie ma byc:

Chwala takim pracodawcom

nie pisalbym tego ale juz notorycznie internauci robia takie bledy
R
Rom
Nie zgadzam sie wypowiedzia pana Krzsztofa Popieli,ze Romom wciaz trudno im zintegrowac reszta spoleczenstwa.Na szczescie sa ludzie-pracodawcy ktorzy zatrudniaja do pracy Romow w roznych zawodach i wiedza,ze Romowie sa dobrymi i obowiazkowymi pracownikami.Chwala takim pracodawca poniewaz wiedza,ze kazdemu czlowiekowi bez wzgledu na plec i pochodzenie trzeba dac szanse.Bo inaczej ciagle bedziemy zyc sterotypami zamiast isc 21 wiek. Gdzie nie osadza sie z gory calego narodu przez jednoski jesli ma wyksztalcenie i chce pracowac to pracodawca nie powinien sie kierowac uprzedzeniem.
P
Polak
ciekawe czy w dalszym ciągu maja te maszyny , czy już je sprzedały??? Niedługo dostaną nowe?
k
kereszteny
Czy pracodawcy nie chcą zatrudniać
czy Romowie nie chcą pracować?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska