Dotacje mogą być przyznane z budżetu województwa małopolskiego i pokryć nawet 80 procent kosztów budowy lub renowacji zbiornika. Do korzystania z dotacji zachęcał w Proszowicach wicemarszałek Stanisław Sorys. Podkreślił, że budowa tego typu zbiorników ma m. in. stanowić zabezpieczenie przed wystąpieniem suszy.
Z programu mogą korzystać zarówno gminy jak i osoby fizyczne. W ubiegłym roku trzy takie zbiorniki powstały na terenie gminy Pałecznica. - My rozważaliśmy wystąpienie z wnioskiem o dotację na modernizacje zbiorników przeciwpożarowych w naszej gminie. Decyzja jednak jeszcze nie zapadła - mówi zastępca wójta Koniuszy Hubert Wawrzeń.
Powierzchnia zbiorników, kwalifikujących się do dopłaty, wynosi od 30 do 5000 metrów kwadratowych. - Taki zbiornik rolnik może wykorzystać choćby do podlewania upraw - przekonuje Małgorzata Kwiatkowska, kierująca Wydziałem Rolnictwa i Ochrony Środowiska w Proszowicach.
Agnieszka Sokół, która odpowiada za sprawy rolnictwa w Starostwie Powiatowym potwierdza, że rolnicy pytają o możliwość budowy podobnych obiektów właśnie pod kątem wykorzystania ich do podlewania roślin. - Do tej pory wiele osób nie wiedziało, że może otrzymać na ten cel dotacje, dlatego zaprosiliśmy na spotkanie sołtysów, by poinformowali o tym mieszkańców - mówi.
Czasu jest jednak mało. Wnioski można składać do 28 lutego (potem istnieje wprawdzie możliwość ich uzupełnienia), a lista dokumentów i pozwoleń, jakie powinny być do nich załączone, jest długa. Do 20 września inwestycja powinna być zrealizowana, a do 30 września należy dostarczyć dokumentację potrzebną do rozliczenia zadania. - Ja się nie dziwię, że niewielu jest chętnych do skorzystania z tej dotacji, bo w przypadku większych zbiorników formalności, często kosztownych, jest mnóstwo. Dlatego ludzie wolą budować na własną rękę małe zbiorniki - słyszymy od osoby proszącej o zachowanie anonimowości.
Podczas spotkania w sprawie małej retencji przewodniczący osiedla nr 1 w Proszowicach w Proszowicach Kazimierz Andrzejczyk po raz kolejny przekonywał, że o wiele korzystniejsza byłaby budowa jednego dużego zbiornika retencyjnego, który stanowiłby jednocześnie zabezpieczenie przeciwpowodziowe miasta i sąsiednich miejscowości.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto