– Nie rozumiem, dlaczego w przypadku programów badań profilaktycznych obowiązują granice wiekowe, które dyskryminują seniorów. To kuriozum, że kobieta po 59. roku życia nie kwalifikuje się do przesiewowej cytologii, a ta po 70. roku życia nie może wykonać mammografii od ręki, tylko najpierw musi zdobyć skierowanie – mówi Bogumiła Drabik z Rady Krakowskich Seniorów. – Nasza rada zwracała uwagę na ten problem, ale do tej pory apele pozostają bez odpowiedzi – dodaje.
Nestorzy od dawna skarżą się na zaniżone przedziały wiekowe i ograniczony dostęp do wczesnej profilaktyki głównie chorób nowotworowych. W ramach badań przesiewowych raka jelita grubego organizowanych przez resort zdrowia na bezpłatną kolonoskopię są zapraszane wyłącznie osoby do 65. roku życia. Seniorki pominięto także w dwóch podstawowych programach finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W ramach nich cytologię ułatwiającą wykrycie raka szyjki macicy mogą wykonać jedynie kobiety między 25 a 59 rokiem życia , a mammografię panie, po 50 roku życia, które nie obchodziły jeszcze 70. urodzin.
Dlaczego profilaktyka onkologiczna jest zarezerwowana wyłącznie dla młodszych? Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowy małopolskiego NFZ tłumaczy, że decyzja o szczegółowych kryteriach poszczególnych programów przesie– wowych nie należy do Funduszu, bo te są określone w rozporządzeniu resortu zdrowia. – Tworząc takie programy profilaktyczne ministerstwo zdrowia posiłkuje się opiniami specjalistów w danej dziedzinie medycyny, epidemiologią i statystykami – tłumaczy.
Jak wskazuje Aleksandra Kwiecień, z danych gromadzonych w ramach Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że niemal 50 proc. przypadków raka piersi jest diagnozowanych właśnie u kobiet pomiędzy 50 a 69 urodzinami, a nowotwór szyjki macicy najczęściej dotyczy pacjentek w wieku 45-55 lat.
Seniorzy, którzy do programów profilaktycznych się nie kwalifikują, z diagnostyki w kierunku nowotworów także mogą skorzystać bez opłat. Cytologia jest wykonywana w ramach porady w gabinecie ginekologicznym, na mammografię czy kolonoskopię potrzebne jest już odpowiednie skierowanie, a emeryci skarżą się, że lekarze nie są chętni do ich wystawiania. – Po tym, jak przekroczyłam 70 rok życia, żeby wykonać profilaktyczną mammografię musiałam odwiedzić kilku różnych specjalistów. W końcu się udało, ale zajęło mi to łącznie trzy miesiące. W ramach programu zbadałabym się od ręki – denerwuje się pani Gertruda jedna z naszych czytelniczek.
Zdaniem ekspertów ograniczenia w programach wczesnego wykrywania raka mają jednak swoje medyczne uzasadnienie. – Objęte są nimi pacjentki w przedziale wiekowym, gdzie ten szczyt zachorowań rzeczywiście jest największy – uważa prof. dr hab. med. Paweł Blecharz, kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej w krakowskim Centrum Onkologii. Jak dodaje, wydłużająca się średnia życia może skutkować koniecznością wyznaczenia nowych przedziałów wiekowych, na razie jest jednak na to za wcześnie.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Poważny program - odc. 23: Doskonały pomysł krakowskiego urzędnika
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto