Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej ruszył w 2022 r. na Mazowszu. Od startu programu w tym regionie zakwalifikowano do niego już 3,5 tys. pacjentów. Teraz z sieci mogą korzystać także pacjenci z kolejnych sześciu województw: pomorskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, śląskiego, wielkopolskiego i małopolskiego.
– Chcemy, aby dostęp do lekarza kardiologa był jak najszybszy. Trwający od półtora roku pilotaż w województwie mazowieckim pokazał, że zdecydowanie skrócił się czas oczekiwania pacjenta na pierwszą wizytę u kardiologa. Na Mazowszu to aktualnie około trzech tygodni. Wprowadzenie sieci w Małopolsce zdecydowanie przyspieszy diagnostykę i pomoc dla pacjentów leczonych kardiologicznie – podkreśla Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
Kto zostanie objęty opieką?
Opieką w ramach Krajowej Sieci Kardiologicznej mogą zostać objęci pacjenci z nadciśnieniem tętniczym opornym i wtórnym, niewydolnością serca, nadkomorowymi i komorowymi zaburzeniami rytmu i przewodzenia oraz zastawkowymi wadami serca. Jej główne założenie to szybka diagnostyka i kompleksowa opieka, w której dużą rolę odgrywają lekarze rodzinni, najlepiej znający chorego i opiekujący się nim na co dzień.
Decyzję o skierowaniu do diagnostyki i leczenia w ramach KSK podejmuje lekarz: w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, w poradni kardiologicznej lub w szpitalu (w oddziale kardiologicznym lub chorób wewnętrznych). Placówka, w której pracuje, musi mieć podpisane porozumienie o współpracy z ośrodkiem koordynującym. Kolejny krok to kwalifikacja do programu pilotażowego przez lekarza specjalistę w poradni kardiologicznej. Powinna się ona odbyć w ciągu 30 dni od zgłoszenia do programu.
Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II - ośrodek koordynujący
W Małopolsce ośrodkiem koordynującym sieci jest Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, który zawiera porozumienia z oddziałami kardiologicznymi i chorób wewnętrznych, poradniami specjalistycznymi oraz poradniami podstawowej opieki zdrowotnej. Zostały one już podpisane z 86 placówkami w całym województwie.
- Cieszę się, że Pilotażowy Program Krajowej Sieci Kardiologicznej jest już także dostępny dla pacjentów z Małopolski. Chcę podkreślić, że wśród czterech jednostek chorobowych objętych KSK jest nadciśnienie tętnicze. To najczęstsza choroba, która dotyka Polaków i prowadzi do późniejszych zawałów serca, arytmii, które to z kolei są najpowszechniejszą przyczyną zgonów naszych pacjentów - mówi prof. dr hab. n. med. Jacek Legutko, konsultant medyczny Regionalnego Ośrodka Koordynującego KSK w Małopolsce, kierownik Oddziału Klinicznego Kardiologii Interwencyjnej z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego. - Realizacja KSK pozwoli także na zwiększenie dostępu pacjentów do najnowocześniejszych metod małoinwazyjnego leczenia chorób układu krążenia, w tym przezcewnikowego leczenia wad zastawkowych oraz zabiegów ablacji w zaburzeniach rytmu serca – dodaje.
Kompleksowa opieka
W ramach Krajowej Sieci Kardiologicznej chory może liczyć na każdy rodzaj pomocy, która będzie dla niego niezbędna. Od konsultacji lekarza POZ, przez wizyty w poradni specjalistycznej (kardiologicznej lub hipertensjologicznej), po leczenie szpitalne. W tym ostatnim przypadku współpraca koordynatorów z różnych ośrodków daje szansę na szybkie wyznaczenie terminu hospitalizacji. Dla bezpieczeństwa pacjenta i ograniczenia stresu towarzyszącemu leczeniu, możliwie jak najwięcej badań ma być jednak wykonywanych w warunkach ambulatoryjnych lub w ramach jednodniowego pobytu w szpitalu.
