https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany na mapie punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Małopolsce

Redakcja
Gabinety nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są przedłużeniem opieki zapewnianej przez przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej.
Gabinety nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są przedłużeniem opieki zapewnianej przez przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej. Fot. Freepik
1 maja zmienią się adresy pięciu gabinetów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Małopolsce. W całym województwie jest 49 takich punktów. Dyżurują w czasie, gdy przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej są zamknięte: od poniedziałku do piątku od 18 do 8 rano kolejnego dnia oraz całodobowo w weekendy i święta.

Gabinety nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są przedłużeniem opieki zapewnianej przez przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej. Dyżurują, gdy lekarze rodzinni nie pracują – od poniedziałku do piątku od 18 do 8 rano kolejnego dnia oraz całodobowo w weekendy i święta. Konsultacje odbywają się w gabinecie, telefonicznie, a w uzasadnionych medycznie przypadkach – także w domu pacjenta.

W całej Małopolsce działa łącznie 49 punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. 1 maja na ich mapie zostaną wprowadzone korekty. Zmiany dotyczą 5 placówek.

  1. Na obszarze Biskupic i Gdowa ambulatorium nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będzie działać w Gdowie przy ul. Lekarskiej 2 tel. 12 346 24 05. Zastąpi dotychczasowy punkt doraźnej pomocy pod adresem: Gdów 402.  

  2. Na obszarze Kalwarii Zebrzydowskiej, Brzeźnicy, Lanckorony i Stryszowa ambulatorium nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będzie działać w Brzeźnicy przy ul. księdza Eugeniusza Łudzika 1, tel. 33 474 23 67. Zastąpi dotychczas punkt doraźnej pomocy w Kalwarii Zebrzydowskiej przy, ul. Jana Pawła II 7.

  3. Na obszarze Rabki-Zdroju, Spytkowic, Raby Wyżnej ambulatorium nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będzie działać w Rabce-Zdroju przy ul. prof. Rudnika 3B, tel. 18 542 62 37. Zastąpi dotychczasowy punkt doraźnej pomocy w Rabce-Zdroju przy ul. Poniatowskiego 6.

  4. Na obszarze Wierzchosławic, Wojnicza, Zakliczyna i Radłowa ambulatorium nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będzie działać w Zakliczynie przy ul. Tarnowskiej 9, tel. 14 694 01 03. Zastąpi dotychczasowy punkt doraźnej pomocy w Wojniczu przy. ul. Rolniczej 3.

  5. Na obszarze Liszek i Czernichowa ambulatorium nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przeniesie się z budynku w Liszkach przy ul. św. Jana Kantego 13 do budynku przy ul. św. Jana Kantego 11 tel. 12 346 16 84.

Adresy i telefony wszystkich punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można znaleźć na stronie małopolskiego NFZ: www.nfz-krakow.pl w zakładce: „Pomoc w stanach nagłych”. Nie obowiązuje w nich rejonizacja, pacjent może więc dowolnie wybrać gabinet, do którego się zgłosi. Gdzie go szukać, podpowiedzą konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta. Działa ona pod numerem 800 190 590 – całodobowo, także w weekendy i święta.

Bezpieczna majówka

1 maja to dzień wolny od pracy. W przypadku infekcji, bólu brzucha, urazu czy wysypki pomoc zapewnią medycy dyżurujący właśnie w gabinetach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Do szpitalnych oddziałów ratunkowych należy zgłosić się jedynie w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Personel takich oddziałów odpowiada za pilny ratunek chorych po wypadkach, rozległych urazach, z zawałami czy udarami. Adresy małopolskich SOR-ów są dostępne na stronie małopolskiego NFZ: www.nfz-krakow.pl.

Ci, którzy majówkę planują spędzić za granicą, powinni zapakować do portfela Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Podczas pobytu w państwach Unii Europejskiej, EFTA i Wielkiej Brytanii potwierdza ona prawo do bezpłatnej opieki medycznej na takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców danego kraju. EKUZ upoważnia do leczenia niezbędnego i nieplanowanego, a jeśli obywatele danego państwa ponoszą np. część kosztów związanych z wizytą u lekarza, odpoczywający w nim Polak również częściowo za nią zapłaci.

W przypadku braku EKUZ wyjściem awaryjnym jest certyfikat tymczasowo zastępujący EKUZ. Może go uzyskać osoba ubezpieczona, która obecnie przebywa za granicą, potrzebuje pomocy medycznej i musi potwierdzić prawo do niej, by nie ponosić kosztów opieki. Certyfikat jest wydawany w wyjątkowych okolicznościach – kiedy koniecznie jest podjęcie leczenia. Ma on ograniczony termin ważności – zazwyczaj do okresu korzystania z pomocy.

Wniosek o wydanie certyfikatu można złożyć m.in. za pośrednictwem aplikacji mojeIKP. Znajduje się on w zakładce Ezdrowie i następnie Ubezpieczenia zdrowotne za granicą. Gotowy dokument w formie cyfrowej jest dostępny w aplikacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska