https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany na mapie punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Małopolsce

Redakcja
Gabinety nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są przedłużeniem opieki zapewnianej przez przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej.
Gabinety nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są przedłużeniem opieki zapewnianej przez przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej. Fot. Freepik
1 maja zmienią się adresy pięciu gabinetów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Małopolsce. W całym województwie jest 49 takich punktów. Dyżurują w czasie, gdy przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej są zamknięte: od poniedziałku do piątku od 18 do 8 rano kolejnego dnia oraz całodobowo w weekendy i święta.

Gabinety nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są przedłużeniem opieki zapewnianej przez przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej. Dyżurują, gdy lekarze rodzinni nie pracują – od poniedziałku do piątku od 18 do 8 rano kolejnego dnia oraz całodobowo w weekendy i święta. Konsultacje odbywają się w gabinecie, telefonicznie, a w uzasadnionych medycznie przypadkach – także w domu pacjenta.

W całej Małopolsce działa łącznie 49 punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. 1 maja na ich mapie zostaną wprowadzone korekty. Zmiany dotyczą 5 placówek.

  1. Na obszarze Biskupic i Gdowa ambulatorium nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będzie działać w Gdowie przy ul. Lekarskiej 2 tel. 12 346 24 05. Zastąpi dotychczasowy punkt doraźnej pomocy pod adresem: Gdów 402.  

  2. Na obszarze Kalwarii Zebrzydowskiej, Brzeźnicy, Lanckorony i Stryszowa ambulatorium nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będzie działać w Brzeźnicy przy ul. księdza Eugeniusza Łudzika 1, tel. 33 474 23 67. Zastąpi dotychczas punkt doraźnej pomocy w Kalwarii Zebrzydowskiej przy, ul. Jana Pawła II 7.

  3. Na obszarze Rabki-Zdroju, Spytkowic, Raby Wyżnej ambulatorium nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będzie działać w Rabce-Zdroju przy ul. prof. Rudnika 3B, tel. 18 542 62 37. Zastąpi dotychczasowy punkt doraźnej pomocy w Rabce-Zdroju przy ul. Poniatowskiego 6.

  4. Na obszarze Wierzchosławic, Wojnicza, Zakliczyna i Radłowa ambulatorium nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będzie działać w Zakliczynie przy ul. Tarnowskiej 9, tel. 14 694 01 03. Zastąpi dotychczasowy punkt doraźnej pomocy w Wojniczu przy. ul. Rolniczej 3.

  5. Na obszarze Liszek i Czernichowa ambulatorium nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przeniesie się z budynku w Liszkach przy ul. św. Jana Kantego 13 do budynku przy ul. św. Jana Kantego 11 tel. 12 346 16 84.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Adresy i telefony wszystkich punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można znaleźć na stronie małopolskiego NFZ: www.nfz-krakow.pl w zakładce: „Pomoc w stanach nagłych”. Nie obowiązuje w nich rejonizacja, pacjent może więc dowolnie wybrać gabinet, do którego się zgłosi. Gdzie go szukać, podpowiedzą konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta. Działa ona pod numerem 800 190 590 – całodobowo, także w weekendy i święta.

Bezpieczna majówka

1 maja to dzień wolny od pracy. W przypadku infekcji, bólu brzucha, urazu czy wysypki pomoc zapewnią medycy dyżurujący właśnie w gabinetach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Do szpitalnych oddziałów ratunkowych należy zgłosić się jedynie w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Personel takich oddziałów odpowiada za pilny ratunek chorych po wypadkach, rozległych urazach, z zawałami czy udarami. Adresy małopolskich SOR-ów są dostępne na stronie małopolskiego NFZ: www.nfz-krakow.pl.

Ci, którzy majówkę planują spędzić za granicą, powinni zapakować do portfela Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Podczas pobytu w państwach Unii Europejskiej, EFTA i Wielkiej Brytanii potwierdza ona prawo do bezpłatnej opieki medycznej na takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców danego kraju. EKUZ upoważnia do leczenia niezbędnego i nieplanowanego, a jeśli obywatele danego państwa ponoszą np. część kosztów związanych z wizytą u lekarza, odpoczywający w nim Polak również częściowo za nią zapłaci.

W przypadku braku EKUZ wyjściem awaryjnym jest certyfikat tymczasowo zastępujący EKUZ. Może go uzyskać osoba ubezpieczona, która obecnie przebywa za granicą, potrzebuje pomocy medycznej i musi potwierdzić prawo do niej, by nie ponosić kosztów opieki. Certyfikat jest wydawany w wyjątkowych okolicznościach – kiedy koniecznie jest podjęcie leczenia. Ma on ograniczony termin ważności – zazwyczaj do okresu korzystania z pomocy.

Wniosek o wydanie certyfikatu można złożyć m.in. za pośrednictwem aplikacji mojeIKP. Znajduje się on w zakładce Ezdrowie i następnie Ubezpieczenia zdrowotne za granicą. Gotowy dokument w formie cyfrowej jest dostępny w aplikacji.

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska