- Przez 2023 rok mieszkańcy powiatu krakowskiego korzystali z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa 4309 razy. Mundurowi potwierdzili z tego 2058 zgłoszonych zagrożeń, a kolejno 1997 z nich wyeliminowali. Najliczniejszą grupę zgłoszeń stanowiły zagrożenia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, między innymi przekraczanie dozwolonej prędkości - zgłoszone 2167 razy - kom. Justyna Fil, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.
Kolejne zgłoszenia to:
- nieprawidłowe parkowanie (727),
- niewłaściwa infrastruktura drogowa (334),
- zła organizacja ruchu drogowego (300),
- nielegalne rajdy samochodowe (168),
- dzikie wysypiska śmieci (111),
- spożywanie alkoholu w miejscach publicznych (103),
- wałęsające się bezpańskie psy (97),
- używanie środków odurzających (60),
- grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją (59).
- akty wandalizmu (47).
- Pozostałe kategorie zgłoszeń liczyły od 20 do 3 zgłoszeń. Znaczna część naniesionych na mapę zgłoszeń pokrywała się i dotyczyła tych samych miejsc, co było dodatkowym sygnałem dla mundurowych, a zarazem potwierdzeniem na to, że dany rejon może być zagrożony. Część ze wskazanych przez obywateli zagrożeń była również zbieżna z informacjami, którymi dysponowali dzielnicowi, czy policjanci ruchu drogowego, dbający na co dzień o bezpieczeństwo na drogach naszego powiatu - dodaje rzeczniczka policji.
Zgłoszenia naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa były weryfikowane przez policjantów. Funkcjonariusze potwierdzali sygnały wskazane na mapie przez mieszkańców, a dzielnicowi tworzyli na tej podstawie plany działań priorytetowych, które miały na celu wyeliminowanie istniejących zagrożeń.
Policja przypomina
Korzystanie z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest bardzo proste i wygodne. Zagrożenie można nanieść z dowolnego urządzenia posiadającego dostęp do internetu. Aby to zrobić, nie ma potrzeby zakładania żadnego konta, podawania swoich danych, czy numeru telefonu, można to uczynić całkowicie anonimowo. Każde zgłoszenie jest weryfikowane przez policjantów.
Pamiętajmy jednak, że w przypadku zagrożenia życia i zdrowia lub potrzeby pilnej interwencji policji należy korzystać z numeru alarmowego 112. Prosimy także o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji, bo każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję policji.
Wielki pożar zabudowań gospodarczych pod Krakowem. Spłonęły ...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Za co można dostać mandat w zimie?
