Godziny dla seniorów: gdzie obowiązują?
Od 15 października w całej Polsce ponownie obowiązują godziny dla seniorów. Oznacza to, że między godziną 10 a 12 zakupy mogą robić tylko osoby, które ukończyły 60 lat. Takie działanie ma na celu ochronę starszych i umożliwienie im bezpieczne robienie zakupów.
"Wszelkie nasze działania muszą służyć temu, żeby ograniczyć zachorowalność, zwłaszcza wśród osób starszych."
- tłumaczył premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej, uzasadniając potrzebę wprowadzonej decyzji. W grupie największego ryzyka zachorowalności znajdują się głównie osoby starsze, stąd ponowne wprowadzenie godzin dla seniorów.
Zgodnie z rozporządzeniem, godziny dla seniorów obowiązują w następujących miejscach:
- sklepy spożywcze
- placówki pocztowe
- apteki
- drogerie.
Od powyższej zasady istnieje jeden wyjątek. W podanych placówkach w godzinach dla seniorów mogą zostać obsłużone osoby, dla których nie wydanie produktu leczniczego, medycznego lub spożywczego mogłoby stanowić zagrożenie życia lub zdrowia. Oznacza to na przykład, iż młodsza osoba może zrobić zakupy w aptece, gdy posiada wypisaną przez lekarza receptę.
Godziny dla seniorów: wyjątki. Sklepy, w których godziny dla seniorów nie obowiązują
Pomimo wprowadzonego przepisu, są miejsca, gdzie zakupy w godzinach 10-12 mogą robić także młodsze osoby. Do takich sklepów należą m.in.:
- sklepy odzieżowe
- sklepy budowlane
- sklepy ze sprzętem RTV i AGD.
Jak podaje portal Prawo.pl, miejscami, gdzie godziny dla seniorów również nie obowiązują są małe sklepiki, w których sprzedawcą jest sam właściciel. Wynika to z pewnej luki w prawie i rozporządzeniu. Godziny dla seniorów obowiązują w placówkach handlowych, gdzie, według definicji prawnej, praca wykonywana jest przez osoby zatrudnione. Małe sklepy osiedlowe nie wpisują się w tę definicję.
"Oznacza to, że godziny dla seniorów obowiązują w tych sklepikach, w których obsługują pracownicy lub zatrudnieni, a nie obowiązują w tych, w których obsługuje wyłącznie właściciel."
- informuje Mateusz Mońka, prawnik w Kongresie Polskiego Biznesu, na łamach Prawo.pl. W dodatku, w takich sklepach nie musi być przestrzegany również limit osób na jedną kasę.
Godziny dla seniorów: kary
Zaznaczmy, że za wejście do sklepu w godzinach dla seniorów przez osoby młodsze niż 60 lat, grożą dość surowe kary. Jeśli policja złapie zbuntowanego delikwenta, może dać w mu mandat w wysokości 500 zł. Również Sanepid może nałożyć karę administracyjną za niestosowanie się do zaleceń ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa, której wysokość może wynosić od 10 do 30 tys. złotych.
