Ta inicjatywa władz gminy spotkała się z dużym zainteresowaniem. Na pierwsze zebranie przyszły steki ludzi. Potem był też spory odzew przy zbieraniu wniosków o określenie warunków budowy przyłączy. Złożyło je 542 właścicieli gospodarstw.
- Ogólna liczba robi wrażenie, ale problem w tym, że to wnioski z całej gminy. Chętni są, ale rozproszeni. Obawiam się, że to wszystko może być za mało - zaznacza Paweł Knafel, burmistrz Słomnik.
- Gazownia Kraków Nowa Huta raczej nie zweryfikuje ich pozytywnie, bo nie opłaca się budować rozległej sieci. Mam nadzieję, że przynajmniej mieszkańcy trzech lub czterech miejscowości, gdzie deklaracji jest najwięcej będą mogli oczekiwać rozbudowy sieci. W ten sposób licząc, to może powstałoby około 200 przyłączy - mówi.
Rozbudowa gazociągu to także jeden ze sposobów na walkę ze smogiem, który w gminie Słomniki jest spory.
- Gazownia do budowy przyłączy potrzebuje deklaracji korzystania z gazu nie tylko do podgrzania wody i podłączenia kuchenki, ale ogrzewania domu. Mam nadzieję, że deklaracji z naszej gminy jeszcze przybędzie, że mieszkańcy złożą kolejne wnioski potwierdzające zainteresowanie rozbudową sieci gazowej - mówi Grzegorz Płażek, przewodniczący Rady Miejskiej w Słomnikach.
O możliwościach rozwoju gazociągu mieszkańcy gminy rozmawiali z przedstawicielami Polskiej Spółki Gazownictwa z końcem listopada. Mówili oni, że w gminie Słomniki jest zlokalizowane 40 km sieci gazowych, jednak większość to linie tranzytowe, a samych przyłączy jest niewiele. Burmistrz Knafel podkreślał, że w większych miejscowościach, bardziej zaludnionych jest szansa na rozwój sieci.
- Każdy mieszkaniec ma możliwość indywidualnie złożyć wniosek. Żeby tę procedurę ułatwić i przyspieszyć zbieraliśmy w gminie deklaracje od mieszkańców i przekazaliśmy do gazowni. Tam zweryfikują nam te wnioski i ocenią możliwości rozbudowy sieci - mówi Knafel.
Największe zainteresowanie gazociągiem wykazali mieszkańcy Prandocina, zgłosili 105 wniosków, w Polanowicach 51 , w Słomnikach 41, w Prandocinie Wysiołku 35, w Szczepanowicach i Zaborzu po 33, w Ratajowie 32. Z pozostałych 18 wiosek wniosków było od 1 do ponad 20, więc budową przyłączy nie mogą się spodziewać.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 8. Czym określamy słowo Fiakier?
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/dziennipolski