Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmierdzące robale zmorą krakowskich osiedli

Maria Mazurek
Pani Joanna pokazuje zeschnięte robaki z zeszłego roku
Pani Joanna pokazuje zeschnięte robaki z zeszłego roku Maria Mazurek
Są czarne, oślizgłe, śmierdzące. Krocionogi właśnie budzą się z zimowego snu. Mieszkańcy Kostrza ze strachem przygotowują się na inwazję robali. Z ekspertyz wynika, że w tym roku będzie ich wyjątkowo dużo, a co gorsza - mogą przenieść się na inne osiedla Krakowa.

Mieszkańcy ulicy Widłakowej z wijącymi się stawonogami zmagają się od czterech lat. - Koszmar zaczyna się z pierwszymi ciepłymi dniami i trwa do końca sierpnia - opowiada Bolesław Sterliński. Przez te kilka miesięcy wstaje codziennie o piątej rano i zamiata robale. Po kilku godzinach 10-litrowe wiadro jest pełne.

Niestety, z ekspertyzy zleconej przez Urząd Miasta wynika, że w tym roku krocionogów będzie jeszcze więcej. - Migracja zacznie się w najbliższych dniach, kiedy skończą się przymrozki - przewiduje Przemysław Szwałko z Wydziału Kształtowania Środowiska. - Szczytu fali spodziewamy się na przełomie maja i czerwca.

Zobacz także: Superrobot z AGH najlepszy w Europie (ZDJĘCIA)

To przeraża mieszkańców Kostrza. Zofia Wronowska wzdryga się na wspomnienie poprzedniego lata. Wtórują jej sąsiedzi. - Robale włażą szczelinami w drzwiach i oknach, chodzą po kuchni, okupują całe ściany domów - dodaje Ludwika Drożdż.

Dlaczego krocionogi upatrzyły sobie tę okolicę? Mają tu sprzyjające podłoże. To zmiana użytkowania ziemi i zaniechanie działalności rolnej je przyciąga.

Niestety,na razie nie znaleziono skutecznego sposobu na pozbycie się ich. - Dostępne środki owadobójcze są nieskuteczne, nie wchodzą w rachubę również opryski środkami chemicznymi z samolotów - przyznaje Szwałko.

Skuteczniejszej broni na krocionogi miasto szuka wspólnie z dr. Grzegorzem Kanią z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, jedynym w Polsce specjalistą w tematyce migracji tych stawonogów. Ekspert przyjedzie do Krakowaw przyszłym tygodniu. - Krocionogi badam od kilkunastu lat i mogę stwierdzić, że są dużym problemem - mówi Kania. - Nie dość, że uwalniają toksyny, to jeszcze mechanicznie przenoszą bakterie. A to, przy masowym ich występowaniu, niesie zagrożenie epidemiologiczne - alarmuje.

Urząd Miasta już drukuje ulotki z ostrzeżeniami i radami dla mieszkańców, jak bronić się przed inwazją robaków. Zapewni też bezpłatny wywóz już zebranych krocionogów. Dla mieszkańców Kostrza to za mało. - Podtruwamy robale, a woźna sprząta je na bieżąco - opowiada dyrektorka leżącej przy Tynieckiej Szkoły Podstawowej nr 52. - Na ich miejscu błyskawicznie pojawiają się jednak kolejne. Potrzebne jest kompleksowe rozwiązanie, dzięki któremu pozbylibyśmy się ich raz na zawsze.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Były ubek podejrzany o podpalanie kobiety
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska