"Paweł Kukiz największą niewiadomą". Prof. Andrzej Rychard komentuje wyniki naszego sondażu
Źródło: AIP/x-news
Na największe poparcie może liczyć formacja Jarosława Kaczyńskiego, którą wskazało blisko 40 proc. respondentów. Chęć głosowania na PO zadeklarowało niecałe 26 proc. ankietowanych, na ugrupowanie Kukiza - 19,3 proc.
Pięcioprocentowego progu wyborczego nie przeskoczyły w naszym badaniu PSL, SLD, Twój Ruch, ani NowoczesnaPL Ryszarda Petru.
Wybory parlamentarne 2015 - wyniki sondażu w Polsce
Wybory parlamentarne 2015 - wyniki sondażu w Polsc | Create infographics
Zapytaliśmy też o to, kto byłby najlepszym premierem. Najwięcej, bo 21,1 proc. ankietowanych, wskazało na Beatę Szydło z PiS, 13,4 proc. na Jarosława Kaczyńskiego. Co piąty badany nie potrafił wybrać żadnego polityka. 17,5 proc. respondentów wskazało Pawła Kukiza. Ewie Kopacz, przewodniczącej PO, rolę szefowej rządu byłoby skłonnych ponownie powierzyć 16,7 proc. badanych (6,3 proc. wolałoby zamiast niej obecnego ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetynę).
Przeprowadziliśmy też symulację podziału 460 mandatów w Sejmie między partie, które przekroczyły próg wyborczy. PiS może wprowadzić na Wiejską 208 posłów, PO - 144, Ruch Kukiza - 108. To oznacza, że PiS zabraknie głosów, by rządzić samodzielnie. Aby uzyskać sejmową większość, Jarosław Kaczyński będzie się musiał dogadać z Pawłem Kukizem.
Wybory parlamentarne 2015 - wyniki w Małopolsce
W Małopolsce najlepszy wynik wśród naszych ankietowanych odnotowało Prawo i Sprawiedliwość. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chce oddać głos 44 proc. ankietowanych mieszkańców naszego regionu. Na Platformę Obywatelską skłonnych byłoby głosować 24 proc. respondentów. Formacja Pawła Kukiza zdobyłaby 18 proc. poparcia, a kolejno: partie KORWIN i Nowoczesna PL - po 3,6 proc., PSL - 3 proc., SLD - 2,4 proc., Twój Ruch - 0,4 proc. oraz Ruch Narodowy - 0,2 proc.
Wybory parlamentarne 2015 - wyniki sondażu w Małopolsce
Wybory parlamentarne 2015: kto byłby najlepszym premierem - wyniki sondażu w Małopolsce
Według tych badań, z Małopolski do Sejmu weszłoby 21 posłów PiS, 12 z Platformy i 8 z formacji Pawła Kukiza. Według badanych przez nas Małopolan, najlepszym premierem byłaby Beata Szydło (PiS) - to zdanie 27 proc. respondentów z naszego regionu. 16,4 proc. osób jest zdania, że najlepsza byłaby Ewa Kopacz, 16 proc. - Paweł Kukiz, a 13,8 proc. najchętniej widziałoby na tym stanowisku Jarosława Kaczyńskiego. Aż 18 proc. badanych nie potrafiło wskazać najlepszego kandydata na premiera.
Sondaż zostały zrealizowany między 17 a 23 czerwca przez dziennikarzy "Gazety Krakowskiej" i "Diennika Polskiego" we współpracy z ośrodkiem "Dobra Opinia" na reprezentatywnej próbie 500 dorosłych mieszkańców województwa.
Dr Jarosław Flis, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego
Wiadomo, że Małopolska to bastion PiS i to się nie zmienia. Widać to również po tym badaniu. Prawo i Sprawiedliwość ma tu w miarę stabilną przewagę, choć nie jest to przewaga miażdżąca. Nieco słabszy niż w skali całej Polski wynik Pawła Kukiza (18 proc. w regionie, 19,3 proc. w Polsce), a także wszystkich pozostałych, mniejszych ugrupowań świadczy o tym, że Małopolska jest przewidywalna, uporządkowana i głębiej niż inne regiony podzielona na zwolenników obu największych partii. Zresztą, poparcia dla Kukiza na poziomie 17-19 procent nie uważam za trwałą zdobycz - do tej pory ruchy protestu wypalały się szybko. A do wyborów jeszcze daleko. Żeby utrzymać taki wynik, ten polityk musiałby wykonać wiele pracy.
Widać, że Małopolanie zaakceptowali kandydaturę swojej krajanki Beaty Szydło na premiera. Pamiętajmy, że ona swoją pozycję wywalczyła nie w walce przeciw Jarosławowi Kaczyńskiemu, ale przez konkretny wyborczy sukces w sztabie innego Małopolanina - Andrzeja Dudy.