Z uwagi na odbywające się w kwietniu wybory i zmianę władz ankietowani oceniali stan miasta w ostatnim roku minionej kadencji. Badanie przeprowadzono na grupie 1130 osób.
-Kiedy zaczynaliśmy badania 10 lat temu, ważne były kwestie związane z bezpieczeństwem, z zielenią, potem priorytetowe stały się sprawy związane z czystym powietrzem, środowiskiem. Od czasów COVID-u obserwujemy przede wszystkim rzeczy związane z sytuacją materialną, rynkiem pracy, kosztami życia. Czystość powietrza wciąż jest jednym z ważniejszych tematów – zwrócił uwagę Michał Chrzanowski, ekspert z zewnętrznej firmy, która na zlecenie magistratu opracowała raport.
Plusy i minusy życia w mieście
91 proc. krakowianek i krakowian deklaruje zadowolenie z życia w Krakowie. Największy odsetek respondentów jest zadowolony z dzieci (91 proc.), małżeństwa lub związku partnerskiego (87 proc.) oraz wykształcenia (86 proc). Najmniejszy odsetek krakowian wskazał zadowolenie z perspektyw na przyszłość (66 proc.), sytuacji finansowej (67 proc.), oraz stanu zdrowia (75 proc.).
Przywiązanie do miasta wyraziło 79 proc. badanych. 87 proc. respondentów zgadza się ze stwierdzeniem, że Kraków umożliwia realizację celów życiowych. Na plus wskazują: atrakcyjność centrum miasta (79 proc.), oferty kulturalnej i rozrywkowej (78 proc), jakości terenów zielonych (77 proc.) i edukacji.
Wskazują też na problemy: dostępności miejsc parkingowych w Krakowie (56 proc. niezadowolonych), kosztów życia (49 proc. niezadowolonych) i jakości powietrza, choć w przypadku jakości powietrza zadowolenie od lat sukcesywnie rośnie – w stosunku do 2022 r. wzrosło o 7 punktów procentowych (36 proc.).
Badani wskazali, że także walka z hałasem wymaga zintensyfikowania działań – z poziomu hałasu w mieście zadowolonych jest jedynie 44 proc. respondentów.
Mieszkańcy zauważają też poprawę jakości i dostępności zieleni w mieście. 90 proc. ankietowanych deklaruje, że w odległości 15 minut pieszo od miejsca zamieszkania znajdują się tereny, które mogą służyć wypoczynkowi lub rekreacji.
W przypadku każdego aspektu mieszkania w Krakowie, badani byli proszeni o to, żeby ocenili jak ważny jest to dla nich aspekt. Najczęściej wskazywane jako ważne aspekty mieszkania w Krakowie były: koszty życia (90 proc.), bezpieczeństwo i porządek publiczny (87 proc.) oraz dostępność i jakość usług medycznych (86 proc.).
Zaufanie do instytucji publicznych
Mieszkańców pytano o to, czy mają zaufanie do poszczególnych instytucji miejskich oraz mieszkańców Krakowa. Największy odsetek mieszkańców wyraził zaufanie do krakowskiej policji (70 proc.) oraz krakowskiej służby zdrowia (70 proc.) i rady własnej dzielnicy (56 proc.). Największy odsetek mieszkańców wyrażał nieufność wobec krakowskiej straży miejskiej (21 proc.).
Zdecydowana większość mieszkańców Krakowa wyraża zaufanie wobec swoich sąsiadów (70 proc.).
Krakowianie podzieleni w sprawie cen biletów
Jako priorytet dla władz miasta mieszkańcy najczęściej wskazywali: koszty życia w Krakowie (42 proc.), czystość powietrza (30 proc.), dostępność miejsc parkingowych (22 proc.), bezpieczeństwo i porządek publiczny (19 proc.), rynek pracy (17 proc.), łatwość przemieszczania się po mieście (17 proc.) oraz dostępność i jakość usług medycznych (16 proc.).
87 proc. respondentów jest zadowolonych z komunikacji publicznej. Wysoko oceniane są poszczególne aspekty organizacji komunikacji (np. rozmieszczenie przystanków, niezawodność, komfort przemieszczania się czy czas dojazdy do pracy), ale tylko 50 proc. krakowian deklaruje zadowolenie z poziomu cen biletów.
Bezpiecznie w dzień, a w nocy?
Bardzo wysoki odsetek, bo aż 98 proc. krakowian deklaruje poczucie bezpieczeństwa w mieście, ale nie zawsze. Obniżyło się poczucie bezpieczeństwa w nocy.
Wysoki jest także poziom zadowolenia z funkcjonowania placówek edukacyjnych oraz z możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu w mieście - zadowolonych było 93 proc. badanych.
Czy cisza wyborcza zostanie zniesiona?
