SOWA w Małopolsce – nauka w Twoim zasięgu

Materiał informacyjny Centrum Nauki Kopernik
Centrum Nauki Kopernik
Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) to małe centra nauki, w których osoby w każdym wieku mogą samodzielnie eksperymentować, poznawać zjawiska rządzące światem i rozwiązywać zadania konstruktorskie. W województwie małopolskim są dwie Strefy SOWA – już otwarta w Brzesku i wkrótce otwierana w Wadowicach. Powstają dzięki współpracy Centrum Nauki Kopernik z lokalnymi instytucjami kultury. Inicjatywę finansuje Minister Edukacji i Nauki.

Małopolskie Strefy obejmują wystawy złożone z 18 eksponatów każda, oraz przestrzeń do swobodnego eksperymentowania zwaną Majsternią. SOWA w Brzesku działa już prężnie i zaprasza indywidualnych odwiedzających oraz grupy szkolne, ta w Wadowicach jeszcze czeka na otwarcie – które zbliża się wielkimi krokami – będzie czynna już od 6 grudnia. Podczas wizyty w małych centrach nauki można sprawdzić, czy nasza twarz jest symetryczna, jak działa pamięć ultrakrótkotrwała i czym różni się od krótkotrwałej. To okazja, by stworzyć własny film animowany, posłuchać muzyki nie uchem, a łokciem i zmierzyć się z siłą grawitacji. Majsternia jest miejscem dla tych, którzy lubią główkować. Tu nie ma instrukcji i podpowiedzi. Są wyzwania i zestawy akcesoriów, ułatwiających mierzenie się z nimi. Zadania mają różne poziomy trudności – można budować mosty, wieże, katapulty czy obiekty latające. Przy okazji rozwija się umiejętności współpracy, rozwiązując zadania w parze lub w grupie. Myśl przewodnia Majsterni to „Myślisz lepiej, niż myślisz”.

SOWA z Kopernikiem

Do końca 2023 r. w całej Polce działać będą 32 Strefy SOWA. Powstają w domach kultury, bibliotekach, muzeach, mediatekach i na uczelniach, uzupełniając ofertę edukacyjno-kulturalną tworzących je instytucji. Centrum Nauki Kopernik dostarcza wyposażenie, organizuje szkolenia dla kadry, udostępnianie placówkom pakiet dobrych praktyk, scenariusze zajęć i pomysły na wydarzenia specjalne.

W brzeskiej Strefie SOWA odbyły się warsztaty pedagogiczne Nauka dla Ciebie w domu – po których uczestnicy otrzymują zestawy do rodzinnego eksperymentowania. W Wadowicach zaś szkolenia dla kadry animatorskiej, która już wkrótce będzie witać pierwszych gości. Na specjalne zaproszenie do Stref ma szansę w przyszłości przyjechać Naukobus z Centrum Nauki Kopernik, czyli bezpłatna mobilna wystawa interaktywna, która jeździ po Polsce w ramach programu Nauka dla Ciebie. Odwiedzający mogą eksperymentować przy nowych eksponatach, poznawać inne zjawiska i przyglądać się tym już znanym z odmiennych perspektyw niż dotychczas. Może zawitać tu również mobilna wystawa O!Matmo, pomagająca rozbudzić miłość do królowej nauk oraz zrozumieć sens i logikę matematycznych zadań. Strefy SOWA odwiedza także Planetobus – mobilne planetarium (namiot z półkolistym ekranem), w którym prezentowane jest rozgwieżdżone niebo, planety i gwiazdy. Jeśli uczniowie i nauczyciele zechcą głębiej zanurzyć się w kosmos, mogą wziąć udział w jednym z wyzwań programu edukacji kosmicznej ESERO – np. zaprojektować bazę księżycową. W każdej Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności ma szansę także powstać Klub Młodego Odkrywcy (KMO). Zajęcia prowadzone w klubach są oparte na eksperymentowaniu. Klubowicze formułują pytania dotyczące różnych zjawisk i poszukują na nie odpowiedzi, prowadząc doświadczenia. Animatorzy z Małopolski mogą także dołączać do licznych sieci, które od wielu lat współtworzy, rozbudowuje i wspiera Centrum Nauki Kopernik.

SOWA zmienia edukację

Różnorodność instytucji prowadzących Strefy SOWA – ich dotychczasowe doświadczenia, branże, które reprezentują, umiejętności, są podstawą do budowania nowoczesnej edukacji.

Centrum Nauki Kopernik pragnie współtworzyć miejsca rozbudzające ciekawość, kreatywność, poczucie sprawczości, stwarzać okazje samodzielnego zdobywania wiedzy i poznawania świata.

„Wiedzieć, to być w sieci powiązań, a uczyć się, to wytwarzać powiązania” – twierdzi kanadyjski filozof Stephan Downes, współtwórca idei konektywizmu. Podkreśla, że dla skuteczności procesu wymiany wiedzy w systemie połączeń niezbędne są cztery zasady: Autonomia – każdy uczący się jest autonomiczny, jeśli chodzi o wartości, cele oraz podejmowanie decyzji. Różnorodność – każdy jest unikalny, ma swoją perspektywę postrzegania świata i rolę w zespole. Otwartość – na siebie nawzajem, na informacje ze wszystkich stron. Interaktywność – swoboda uczestnictwa w wymianie i wielostronna komunikacja, bo wiedza powstaje w procesie interaktywnej wymiany. Model sieci SOWA opiera się na tych zasadach. Istotą jest zaangażowanie i łączenie ze sobą różnych podmiotów i partnerów. Dzięki takim działaniom Centrum Nauki Kopernik buduje środowisko sprzyjające myśleniu o nowoczesnej edukacji. Stanowi pomost, który łączy edukację formalną i nieformalną. Korzystając z zaufania społecznego, a jednocześnie czerpiąc z doświadczeń i najnowszych osiągnięć nauki, Kopernik ma realny wpływ na zmianę sposobu uczenia i uczenia się w Polsce. Sieć Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności rozsianych po całym kraju odgrywa w tym procesie ważną rolę.

Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Małopolsce można odwiedzić:

w Brzesku: Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności "SOWA" - MOK Brzesko (mok-brzesko.pl)

od 6 grudnia w Wadowicach: https://wck.wadowice.pl/

Inicjatywa „SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności” finansowana jest w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki, na podstawie umowy Nr 1/CNK-SOWA/2021 z dnia 2 marca 2021 r. w sprawie uruchomienia przez Centrum Nauki Kopernik 32 lokalnych Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w latach 2021–2025.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska