
Synagoga Remuh
Obecnie w Krakowie znajduje się 7 synagog, lecz tylko dwie z nich są czynne. Jedną z nich jest mieszcząca się na ul. Szerokiej 40, Synagoga Remuh, będąca jedyną żydowską świątynią, w której regularnie odbywają się nabożeństwa. Została wybudowana w XVI wieku i wówczas stała się drugą żydowską świątynią w mieście, przez co szybko zyskała przydomek „Nowej”.
Świątynia jest otwarta dla turystów, którzy mogą zobaczyć ją wewnątrz w określonych godzinach, nie kolidujących z nabożeństwami.

Cmentarz Remuh
Obok synagogi znajduje się Cmentarz Remuh, zwany również Starym, będący najstarszym żydowskim cmentarzem w Krakowie. Kupując bilet do świątyni, otrzymujemy również możliwość wstępu na teren cmentarza. W przeciwieństwie do sąsiadującej z nim synagogi, cmentarz od ponad 150 lat jest nieczynny. W tym miejscu pochowano wielu słynnych Żydów, związanych z Krakowem. Znajduje się tam m.in. grób Izaaka Jakubowicza – fundatora jednej z krakowskich synagog, czy Mojżesza Isserelsa – rabina w XVI-wiecznym Krakowie.

Synagoga Tempel
Obok wspomnianej Synagogi Remuh, w Krakowie działa również Synagoga Tempel, mieszcząca się przy ul. Miodowej 24. Świątynia jest otwarta do zwiedzania dla turystów, którzy za opłatą mogą zobaczyć ją wewnątrz.

JCC
Co ciekawe, za świątynią znajduje się JCC, czyli Centrum Społeczności Żydowskiej, założone w 2008 roku z inicjatywy brytyjskiej księcia Karola oraz jego żony Camilli. Instytucja ma na celu promowanie kultury żydowskiej na krakowskich ziemiach oraz budowanie wspólnoty wśród osób, związanych z judaizmem. Pod szyldem organizacji działa również przedszkole „Frajda”.
„Centrum jest miejscem umożliwiającym spotkanie przedstawicieli społeczności żydowskiej, rodzin, dzieci, osób starszych, młodzieży, mieszkańców Krakowa i turystów. Wszyscy mają okazję uczestniczyć w realizacji przedsięwzięć społecznych, edukacyjnych i religijnych.” – brzmi opis na plakacie JCC.