
Żydowskie Muzeum Galicja
Mieszczące się na ul. Dajwór 18, Żydowskie Muzeum Galicja umożliwia odwiedzającym obejrzenie wystaw, związanych z judaizmem. W muzeum można zobaczyć dwie stałe wystawy – „Śladami Pamięci” oraz „Pamięć Niedokończona”, ale Galicja oferuje również wiele wystaw tymczasowych. Ponadto, w muzeum znajduje się także kawiarnia, sklep z pamiątkami oraz muzealna księgarnia.

Fragment murów getta
Lekko oddalonym od Kazimierza, ale niezwykle istotnym punktem jest fragment murów dawnego getta, znajdujący się na ul. Lwowskiej 29, w dzielnych Podgórze.
Getto w Krakowie zostało utworzone w 1941r. przez Niemców. Do środka prowadziły cztery bramy – główna znajdowała się przy Rynku Podgórskim. Teren getta obejmował dużą część dzielnicy Podgórze, a jednym z centralnych punktów był Plac Bohaterów Getta, funkcjonujący wówczas pod nazwą Plac Zgody.
Fragment muru getta przy ul. Lwowskiej swoim wyglądem przypomina żydowskie nagrobki (tzw. micwy). Na ścianie muru znajduje się tablica, upamiętniająca Żydów, zamordowanych przez Niemców w getcie: „Tu żyli, cierpieli i ginęli z rąk hitlerowskich oprawców. Stąd wiodła ich ostatnia droga do obozów zagłady.”

Dawno temu na Kazimierzu
Pisząc o żydowskich śladach w Krakowie, nie sposób pominąć licznych lokali gastronomicznych, oferujących żydowskie potrawy i przysmaki. Jednym z nich jest restauracja „Dawno Temu na Kazimierzu”, znajdująca się na ul. Szerokiej 1.
Lokal niewątpliwie przyciąga uwagę swoim niecodziennym wyglądem zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Restauracja powstała w miejscu, gdzie kiedyś znajdowało się pięć różnych, żydowskich lokali: sklep Stanisława Nowaka, pracownia stolarska Benjamina Holcera, sklep z galanterią Arona Weinberga, salon krawiecki Szymona Kaca oraz sklep towarów różnych Chajima Kohana. Obecnie, wystrój restauracji skutecznie nawiązuje do dawnych miejsc, bowiem w środku znajduje się wiele starych przedmiotów – od przyrządów stolarskich, przez zachowane mury, aż po ubrania.
Klienci lokalu mają możliwość skosztowania tradycyjnych żydowskich potraw, napojów oraz deserów. Największą popularnością cieszy się flagowy sernik pasha.

Restauracja Ariel
Restauracja „Ariel” powstała w latach 90. w jednej z XVIII-wiecznej Kamienicy Rabinowskiej, na ul. Szerokiej 18. Nazwa lokalu inspirowana jest imieniem jednego z archaniołów ze Starego Testamentu. W restauracji mieści się kilka sal, a każda z nich zaciekawia unikalnym klimatem i stylem.
W jednej z nich znajduje się pierwsza w Krakowie prywatna galeria sztuki judaistycznej, współczesnej oraz dawnej. Zaś w Sali Koncertowej odbywają się koncerty zespołów, prezentujących na scenie muzykę żydowską oraz galicyjską.
W menu lokalu znajduje się wiele ciekawych potraw kuchni żydowskiej – m.in. ryby po żydowsku, żydowski kawior czy tradycyjny pieróg.