Spore sumy dla zdolnych i pracowitych - Kraków zwiększa wsparcie dla uczniów odnoszących sukcesy

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Najlepsi krakowscy maturzyści mogą liczyć na nagrodę wynoszącą 7 tys. zł
Najlepsi krakowscy maturzyści mogą liczyć na nagrodę wynoszącą 7 tys. zł Anna Kaczmarz
Jak bardziej docenić zdolną młodzież, a także zmotywować młodych ludzi do rozwijania swoich talentów i osiągania wysokich wyników w nauce? Radni miasta jednogłośnie podjęli decyzję o rozszerzeniu Krakowskiego Programu Wspierania Uzdolnionych Uczniów, dzięki czemu do tych najlepszych popłyną niemałe kwoty.

FLESZ - Polska na baterie. Jesteśmy liderem ich eksportu

Krakowscy uczniowie - jak podkreśla Urząd Miasta - osiągają wysokie wyniki w nauce oraz na egzaminach maturalnych i ósmoklasisty, a także triumfują w wielu konkursach i olimpiadach. Krakowski Program Wspierania Uzdolnionych Uczniów ma za cel m.in. stworzenie optymalnych warunków dla rozwijania zdolności jak największej liczbie uczniów, walkę z rutyną i apatią w szkole, promowanie sukcesów uczniów i nauczycieli. Przewiduje nagrody - wsparcie dla uzdolnionych, które teraz zostaje zwiększone.

Nagroda Mistrz Matury trafi w tym roku do uczniów, którzy na egzaminach maturalnych - wszystkich obowiązkowych i co najmniej dwóch na poziomie rozszerzonym - uzyskają co najmniej 92 proc. (z każdego z egzaminów). Mogą oni liczyć na nagrodę wynoszącą 7 tys. złotych. Do tej pory nagroda funkcjonowała pod nazwą Matura 100% i była przyznawana uczniom osiągającym 100 proc. ze wszystkich egzaminów. Ze względu na bardzo wysokie wymagania w ciągu ostatnich trzech lat udało się to tylko jednej osobie. Aby zwiększyć pulę adresatów, obniżono próg procentowy, tak by zachowując prestiżowy charakter, umożliwić najlepszym maturzystom sięgnięcie po tę nagrodę.

Dalej: na większe wsparcie finansowe mogą odtąd liczyć uczniowie, którzy wszystkie egzaminy ósmoklasisty zdali na 100 procent. Nagroda Ósmoklasista 100% od tego roku będzie przyznawana w wysokości 2 tys. zł (do tej pory był to 1 tys. zł). W 2020 r. to wyróżnienie otrzymały trzy osoby, a w 2019 r. - sześć.

Z kolei uczniowie wyróżnieni Laurem Olimpijskim - przyznawanym za szczególne osiągnięcia w konkursach, olimpiadach oraz turniejach - od tej pory będą otrzymywali nagrody pieniężne. W przypadku uczniów szkół podstawowych będzie to 300 zł kwoty wyjściowej i 100 zł za każdy kolejny konkurs. Uczniowie szkół ponadpodstawowych otrzymają z kolei odpowiednio 400 zł i 200 zł. Wcześniej osobom wyróżnionym Laurem Olimpijskim były przyznawane zunifikowane nagrody rzeczowe. - Dzięki wprowadzonej zmianie uczniowie będą mogli wykorzystać środki finansowe w sposób najbardziej odpowiadający ich indywidualnym potrzebom, pasjom i zainteresowaniom - podkreśla krakowski magistrat.

Krakowski Program Wspierania Uzdolnionych Uczniów przewiduje różnego rodzaju formy nagradzania i motywowania uczniów osiągających wysokie wyniki w nauce. Oprócz nagród Mistrz Matury, Ósmoklasista 100% oraz Laur Olimpijski, w tym roku będą to także m.in.: Nagroda Edukacyjna Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, Stypendium Prezydenta Miasta Krakowa im. Juliusza Lea, Specjalista 100%, Technik 100%, List Gratulacyjny, dofinansowanie obozów naukowych.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie