"Pierwsze odnotowane celowe użycie insektycydów datuje się na 2500 r. p.n.e. – wtedy to Sumerowie z Mezopotamii nacierali swe ciała siarką, aby odstraszyć owady i roztocza. Także Egipcjanie eksperymentowali z pestycydami, co potwierdza Papirus Ebersa z około 1550 r. p.n.e. zawierający receptury na leki. Do rozwoju metod owadobójczych przyczynili się też Chińczycy – około 1000 r. p.n.e. używali drapieżnych mrówek do ochrony gajów cytrusowych np. przed gąsienicami", podaje Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin.
Co ciekawe, pierwsze informacje dotyczące środka chwastobójczego pochodzą już z I wieku p.n.e. Mowa była wówczas o płynie otrzymywanym podczas ekstrakcji oliwy - pomagał walczyć z chwastami na plantacjach oliwek.
Warto wiedzieć również: Wyzwania rolnictwa w 2021 w kontekście ochrony roślin. Eksperci o nowych zagrożeniach i wycofanych substancjach
To, co wydarzyło się pomiędzy 1750 a 1880 rokiem, można określić rewolucją rolniczą. Naukowcy głowili się nad kontrolowaniem szkodników, grzybów, które niszczyły rośliny. Pierwszymi fungicydami były między innymi siarka elementarna oraz związki miedzi.
Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii środków ochrony roślin, było wynalezienie opryskiwaczy (około 1880) oraz aplikacje z powietrza na dużych obszarach (pierwsza taka próba nastąpiła w 1921 r. w Stanach Zjednoczonych).
Źródło: PSOR
