O to, co można zrobić ze starymi rowerami miejskimi, pytaliśmy już urzędników w zeszłym tygodniu. Wtedy pytaniem byli zaskoczeni. Teraz znaleźli już rozwiązanie.
- Ze względu na to, że rowery trzeciej generacji nie mogą współpracować ze stacjami roweru czwartej generacji, a są w dobrym stanie technicznym, zdecydowaliśmy, że po ich zdemontowaniu i poddaniu serwisowi zostaną rozdane jednostkom gminnym, m.in. szkołom - zaznacza Marcin Korusiewicz, dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Pierwszą placówką, która zdecydowała się na przyjęcie 20 rowerów, jest X Liceum Ogólnokształcące.
Jak dodaje Korusiewicz, zapytanie o chęć przejęcia rowerów skierowano do różnych jednostek, m.in. do domów dziecka. Część rowerów zostanie też w gestii ZIKiT-u.
Nowy rower, głosami mieszkańców nazwany Wavelo, będzie działał przez cały rok. Około 15 września rozpocznie się jego wdrażanie. W miejsce starych stacji zaczną być montowane nowe. Prace mają potrwać do14 października, kiedy dostępny będzie już tylko nowy rower. Dokładny cennik korzystania z nowych rowerów nie jest jeszcze znany. Trwają rozmowy między ZIKiT a firmą BikeU, która zarządza nowym systemem.
Dotychczas do dyspozycji krakowian dostępne były 34 stacje i 300 rowerów. Zgodnie z umową, którą miasto podpisało z BikeU, do 15 października w Krakowie stanie 15 stacji, z których będzie można wypożyczyć sto rowerów. Stacje będą rozmieszczone tak, aby wszystkie miejsca strategiczne miasta, z dużymi skupiskami ludzi, miały dostęp do punktów rowerowych. Drugi etap, w trakcie którego pojawi się 300 rowerów, wstępnie zaplanowany jest na marzec 2017. Do końca przyszłego roku liczba rowerów ma wynieść 1500.