30 czerwca władze Starego Sącza złożyły do UNESCO wniosek, w którym wyeksponowały historyczne i bieżące zasługi Starego Sącza dla polskiej i europejskiej kultury, potencjał lokalny i wyjątkowe osiągnięcia, jak choćby Festiwal Pannonica, który jest dziś kulturalną wizytówką Sądecczyzny. Władze miasta planują realizację wielu nowych inicjatyw m.in „Sącz Jazz Festival” czy utworzenie Kreatywnego Inkubatora w rozbudowywanej siedzibie Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu.
Program Sieci Miast Kreatywnych UNESCO został utworzony w 2004 r., aby wspierać zrównoważony rozwój miast, które mogą pochwalić się osiągnięciami w zakresie wspierania tzw. sektorów kreatywnych i chcą je nadal rozwijać.
Obecnie tytułem Kreatywnego Miasta UNESCO może poszczycić się 180 miast na świecie reprezentujących różne pola aktywności kulturalnej, w tym trzy polskie miasta. W roku 2013 tytuł Miasta Kreatywnego w dziedzinie literatury uzyskał Kraków, w 2015 Katowice – w dziedzinie muzyki, a w 2017 Łódź – w dziedzinie filmu.
Starania Starego Sącza o miejsce w sieci Miast Kreatywnych UNESCO wspiera wiele organizacji i instytucji: m.in. Polski Komitet ds. UNESCO, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Polskie Stowarzyszenie Muzyki Dawnej, Stowarzyszenie Sztuki Etnicznej Transetnika, Związek Miast Polskich, Euroregion Tatry, a także Małopolska Organizacja Turystyczna.
Czy Starania Starego Sącza się powiodą dowiemy się pod koniec roku. Jeśli tak się stanie to Stary Sącz będzie jednym z najmniejszych Kreatywnych Miast UNESCO na świecie.
Źródło: TVN Turbo/x-news
