https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Punkt widokowy na Baszcie Kowalskiej w Nowym Sączu? Realizacja pomysłu coraz bliżej. Miasto otrzymało dofinansowanie na ten cel

Klaudia Kulak
Obecny stan Baszty Kowalskiej
Obecny stan Baszty Kowalskiej Klaudia Kulak
Pomysł stworzenia na sądeckiej Baszcie Kowalskiej punktu widokowego, który mógłby stać się ciekawą atrakcją turystyczną Nowego Sącza staje się coraz bardziej realny. Miastu udało się pozyskać dofinansowanie w kwocie 500 tysięcy złotych. Zostaną one przeznaczone na kolejny etap renowacji konserwatorskiej Zamku Królewskiego w Nowym Sączu, co umożliwi udostępnienie tego miejsca turystom i mieszkańcom.

Baszta Kowalska nową atrakcją turystyczną

Sądeckie wzgórze zamkowe to wyjątkowe miejsce na mapie Nowego Sącza. Znajdują się tam pozostałości zamku oraz Baszta Kowalska. Pozostałość po dawnej warowni zlokalizowana jest w Parku im. Ireny Styczyńskiej i stanowi jeden z najcenniejszych zabytków miasta.

Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego, która przygotowuje się do odbudowy zamku wyłoniła w drodze przetargu firmę, która ją odnowi. Głównym celem realizacji zadania jest poprawienie stanu technicznego pozostałości po sądeckiej warowni, ale także zabezpieczenie ich przed dalszymi zniszczeniami.

Po zakończeniu prac zaplanowano możliwość korzystania z niej przez mieszkańców i turystów. - Chcemy uruchomić Basztę Kowalską dla celów turystycznych. W tym celu będziemy wykonywać wyłaz na dach, bo nie ma komunikacji z balkonem z pierwszego piętra i szczytem wieży czy Baszty Kowalskiej - mówił w styczniu "Gazecie Krakowskiej" Jarosław Suwała, prezes Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Nowym Sączu.

Są środki na realizację zadania

Plan wydaje się być coraz bardziej realny. Spore przedsięwzięcie wymaga finansowania, które miastu udało się pozyskać.

- Miasto Nowy Sącz, w ramach II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków – funduszu wspierającego jednostki samorządu terytorialnego w realizacji prac konserwatorskich, restauratorskich oraz robót budowlanych w zabytkowych obiektach będących ich własnością – otrzymało dofinansowanie na realizację zadania pn. „Renowacja konserwatorska Zamku Królewskiego w Nowym Sączu – etap II” - przekazały władze miasta.

Jak czytamy w komunikacie, aktualnie baszta znajduje się w złym stanie technicznym i ruina wymaga pilnych działań zabezpieczających, niezależnie od dalszych planów związanych z odbudową obiektu.

- Celem realizowanego etapu jest więc wykonanie koniecznych prac konserwatorskich i zabezpieczających, które zapobiegną dalszej degradacji zabytku i przygotują go do kolejnych etapów inwestycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gajewska o poparciu wyborców dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Wiadomo, że kwota dofinansowania w wysokości 500 000,00 zł pokryje znaczną część wydatku. Szacunkowa wartość inwestycji to 511 000,00 zł.

Historia zamku

Zamek Królewski w Nowym Sączu wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego w połowie XIV w. to ważne miejsce na mapie miasta.

W przeszłości posiadał dwie baszty narożne, wieżę, budynek mieszkalny i przedzamcze. Niestety, w 1945 r. wysadzili go partyzanci pod dowództwem Tadeusza Dymela, ponieważ w twierdzy znajdował się skład z niemiecką amunicją.

Dziś z dawnej budowli zachowały się resztki murów obwodowych oraz zrekonstruowana Baszta Kowalska.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Niesamowita końcówka meczu Sandecji. Awans jest blisko

Niesamowita końcówka meczu Sandecji. Awans jest blisko

Wypadek na ul. Obrońców Krzyża w Krakowie. Samochód potrącił pieszą

Wypadek na ul. Obrońców Krzyża w Krakowie. Samochód potrącił pieszą

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska