https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strajk nauczycieli - czy egzamin gimnazalny i egzamin ósmoklasisty się odbędą? 5.04.2019

Marlena Hebda
Strajk nauczycieli. Od 8 kwietnia do odwołania nauczyciele będą strajkować przeciwko niskiej kwocie podwyżek zapowiadanej przez minister edukacji Annę Zalewską. Zamiast 200 złotych podwyżki nauczyciele oczekują 1000 złotych. Strajk jednak może dotknąć nie tylko pracowników szkół, ale także samych uczniów. Na ten moment nie wiadomo, czy zaplanowane na drugi i trzeci tydzień kwietnia egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty oraz majowe matury w ogóle się odbędą.

Strajk nauczycieli. Czy egzaminy się odbędą?

Termin egzaminów gimnazjalnych wyznaczono na 10, 11 i 12 kwietnia. Ósmoklasiści z testami mają się zmierzyć 15, 16 i 17 kwietnia, natomiast maturzyści – od 6 maja. Ze względu na to, że strajk nauczycieli nie ma zaplanowanej końcowej daty, wśród uczniów i ich rodziców pojawiły się wątpliwości związane z realnym odbyciem się egzaminów. Nauczycieli może wtedy po prostu nie być w szkołach.

CKE uspokaja - Egzamin gimnazjalny i egzamin ósmoklasisty się odbędą

Centralna Komisja Egzaminacyjna rozwiewa wątpliwości, tłumacząc, iż już zatwierdzone terminy egzaminów nie mogą zostać zlikwidowane, a same testy przesunięte. Spowodowałoby to wiele problemów, związanych między innymi z terminami egzaminów dodatkowych, a także rekrutacją do szkół licealnych i uniwersytetów. Przedstawiciele rządu także wskazują na alternatywne rozwiązania zapewniające uczniom napisanie egzaminów we właściwym terminie.

Do uspokajających komunikatów dołącza się także Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jego członkowie wyrażają nadzieję, że nauczyciele mimo swoich protestów, mają też na uwadze plany życiowe uczniów i są świadomi zakłóceń wynikających ze strajku.

Arkusze są już wydrukowane i przygotowane do rozesłania do szkół. CKE zapewnia, że egzaminy, mimo przewidywanych problemów, odbędą się we właściwym czasie, gdyż zaplanowane są już ewentualne rozwiązania.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Ta młoda i niewychowana
Witam.
Z pewnością nie mogę powiedzieć, że ,,pozjadałam wszystkie rozumy", zaś sprawa polityki jest dla mnie z wyboru obca i w większej mierze obojętna, gdyż nie mam na nią absolutnie wpływu i tak, czy inaczej wszystkim nie da się dogodzić. Chcę odnieść się natomiast do wpływu tej potyczki pomiędzy elitą tego społeczeństwa (jako, że nie od dziś wiadomo, że pracujący dzielą się na uprzywilejowanych -pielęgniarki, lekarzy, nauczycieli, oraz nieuprzywilejowanych - resztę społeczeństwa) a rządem, jako do sprawy okrutnej, krzywdzącej nie władze, a właśnie nas - uczniów. Tym gorsze jest dla mnie to dlatego, że kosztem poprawy statutu majątkowego jednej grupy druga będzie być może miała przekreśloną przyszłość, lub też kilka lat życia. Kilka lat życia - teraz ktoś rzec by mógł, jakże to nie dużo w porównaniu do katorg szanownych nauczycieli, które zapewniamy im my - wyrodni, niewychowani, wiecznie ci źli - uczniowie, młodzież. Abstrachując już od tego, że opinię o nas kształtują starszym ludziom media i wyreżyserowane programy typu ,,Szkoła" (a proszę mi wierzyć - ze szkolnymi realiami nie mają absolutnie nic wspolnego!) emitowane przez TVN, czy inny Polsat. Właśnie dlatego pragnę powiedzieć, jak to wygląda z mojej perspektywy. Podczas dziewięciu lat nauki na swojej drodze napotkałam maksymalnie pięciu pasjonatów, co jest wysoce nieproporcjonalne, niestety, do liczby tych zabijających w młodych ludziach zapał. Pogodziłam się z tym; w końcu tak, czy inaczej działa to na zasadzie ,,iść, wysiedzieć dziewięć godzin w szkole, wrócić do domu i zakuwać do północy na przemian z robieniem prezentacji z trudniejszych i bardziej skomplikowanych tematów, których nie chce się omawiać nauczycielce." A, jako, że zawsze miałam zamiłowanie do nauki (dobre oceny i chęć zdobycia wiedzy nie czynią ze mnie kujona. Poważę się nawet powiedzieć, że połowa tej złej, niewychowanej młodzieży egzystuje na podobnej regule) jakże ogromnie irytuje mnie to, że teraz przyszłość moja i wielu tysięcy ludzi stoi pod znakiem zapytania. Dlaczego? Dlatego, iż cały ten proceder odbija się właśnie na NAS, stanowiąc swoisty rodzaj szantażu. Szkoda tylko, że właśnie w tym czasie, gdy podejmujemy te pierwsze ważne decyzje w życiu.
Jestem osobą obojętną politycznie. Pomagam innym. Jestem przede wszystkim dzieckiem, stojącym przed ogromnym wyborem, wiążącym się z odpowiedzialnością. Pragnę jedynie się uczyć, oraz, aby mi naukę umożliwiono. Teraz natomiast żyję w nerwach i niewiedzy, czy egzaminy się odbędą, czy zostanę sklasyfikowana i czy dostanę się do właśnie tej jedynej, wymarzonej szkoły.
Łatwo jest ocenić mnie przez pryzmat tej wypowiedzi osobie zajmującej przeciwne stanowisko. Jednak przed wypowiedzeniem paru przykrych słów apeluję o postawienie się w mojej sytuacji.
Z poważaniem,
Przedstawicielka tej ,,niewychowanej młodzieży."
G
Gość
Na milion % egzaminy się nie odbędą i po co mydlić oczy że się odbędą. Chyba że ministerstwo wraz z cke i pani Zalewska wraz z Panem prezydentem i premierem zastąpią nauczycieli we wszystkich szkołach.
G
Gość
Już wiadomo jakie zadania - "fizyka od podstaw" je zrobila na YT
G
Gość
podwyzki nie z budżetu państwa, jest to wielce niesprawiedliwe spolecznie, 1000 zl netto i wzrost 101 dodatkow naliczanych od podstawy. Jestem rozczarowany ugietoscia obecnego rzadu wobec arogancji nauczycieli. KTO MA ZA TE PODWYZKI ZAPLACIC - PODATNIK. teraz wiem dlaczego koszty prowadzenia dzialalnosci gospodarczej wzrosly ALE o tym nikt nie mowi.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska