Ustalono nowe progowe wartości klimatycznego bilansu wodnego - wynikają z analiz doświadczeń z 2015 (poszczególnych upraw i gleb) i danych o plonach z ostatnich lat. Ma to dać większą dokładność w szacowaniu zagrożenia suszą.
System, który posłuży do zbierania danych meteorologicznych będzie je zbierał z 447 stacji.
"Wskazanie w raportach obszarów zagrożonych wystąpieniem suszy będzie podstawą dla komisji powołanych przez wojewodę do szacowania szkód w poszczególnych gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej", komunikuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i przypomina, że monitoring suszy jest jej zadaniem.
Susza rolnicza występuje, gdy obliczone wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla gminy są niższe od wartości krytycznych KBW. Przekroczenie wartości krytycznych KBW oznacza 20% obniżenie plonów w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych.
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach prowadzi monitoring suszy od 1 kwietnia. Pierwszego raportu należy spodziewać się na początku czerwca. Kolejne mają być ogłaszane co 10 dni.
Źródło: minrol.gov.pl
wideo: x-news/TVN Meteo