FLESZ - Dlaczego karpia warto jest jeść przez cały rok?

Jak mówią dane Głównego Urzędu Statystycznego, odsetek osób ubogich w 2020 roku wzrósł do 5,2%. Co oznacza, że blisko 1,9 mln Polaków posiada mniej niż 600 złotych miesięcznie. Co zmusza ich do podejmowania decyzji w kwestii tego czy zapłacić za prąd czy kupić leki. Niewątpliwie do takiego wzrostu ubóstwa w Polsce przyczyniła się pandemia. Co za tym idzie do Banków Żywności zgłasza się więcej potrzebujących.
- Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, potrzebujemy aktów solidarności z drugim człowiekiem, zwłaszcza potrzebującym pomocy. Gest podzielenia się z kimś głodnym żywnością, jest jednym z najbardziej pozytywnych, na jakie można się zdobyć. Osoby, które zwracają się z prośbą o pomoc, potrzebują takich gestów jak najwięcej. Nie zawiedźmy ich. Pomóżmy w sklepie albo w internecie. Niech te Święta będą godne – apeluje Beata Ciepła - Przewodnicząca Rady Banku Żywności w Krakowie, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności
Jak można pomóc?
Jedną z form wsparcia jest Świąteczna Zbiórka Żywności, która odbędzie się w tym roku w dniach 26-27 listopada br. w 2 345 sklepach w całej Polsce. Tam też znaleźć będzie można wolontariuszy oraz koszyki, w których można zostawiać zakupione produkty o długim terminie przydatności do spożycia, takie jak: mąka, makaron, kasza, cukier, olej, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, bakalie czy słodycze. W Małopolsce Bank Żywności w Krakowie będzie prowadził zbiórkę w 128 sklepach, w tym 33 w samym Krakowie. Pełna lista sklepów dostępna jest na stronie internetowej akcji: https://zbiorkazywnosci.pl/sklepy/.
Świąteczną Zbiórkę Żywności można również wesprzeć odwiedzając charytatywny sklep online: www.zbiorkazywnosci.pl/bank-zywnosci/bz-w-krakowie/ , w którym można zakupić wirtualne produkty. Za zebrane w ten sposób pieniądze Bank Żywności w Krakowie kupi jedzenie dla osób w trudnej sytuacji życiowej. Zbiórka online już trwa, a jej koniec planowany jest na 15 grudnia br.
Organizatorem akcji w Małopolsce jest Bank Żywności w Krakowie, który powstał w 1997 r. Odkąd rozpoczął działalność zebrał 74 miliony kg produktów spożywczych o wartości ponad 270 mln zł. Zebrana żywność, za pośrednictwem ponad 200 organizacji partnerskich, trafia przez cały rok do ponad 60 tysięcy osób, znajdujących się w ciężkiej sytuacji życiowej i materialnej.
- Czy pamiętasz te potrawy z PRL-u? Zupa „nic” i inne słodkie wspomnienia z dzieciństwa
- 12 świadczeń i benefitów, o które warto zawalczyć, jeśli masz dziecko
- Friz kupił dom za 7 milionów złotych w Krakowie! Zobaczcie wnętrza [ZDJĘCIA]
- Oto 6 prostych sposobów, by nie marnować jedzenia i kupować taniej
- Tyle zapłacisz za Abonament RTV 2022 - stawki. Zobacz, jakie będą opłaty
- Trasa Łagiewnicka: prace w tunelach i na drogach. Wielkie zmiany na Zakopiańskiej