Jak podkreślił metropolita krakowski, pojawił się też pomysł, by podczas wizyty w Krakowie papież Franciszek modlił się na statku, który płynąłby Wisłą. W tym samym czasie pielgrzymi mogliby przemieszczać się wzdłuż bulwarów wiślanych koło Wawelu.
- Byłoby to wielkie przeżycie i także jakieś widowisko artystyczne - podkreślał. Hierarchowie ustalili wstępnie, że w uroczystościach zostanie wykorzystany również park Jordana. A część miejsc noclegowych (10 tys.) znajdzie się w miasteczkach akademickich.
Metropolita krakowski poinformował, że zainteresowanie uczestnictwem w ŚDM jest już bardzo duże, miejsca noclegowe w Krakowie zarezerwowało już m.in. 175 grup z USA.
Rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek powiedziała, że na centralne uroczystości wybrano Błonia, m.in. ze względów bezpieczeństwa. - To teren doskonale skomunikowany, więc nie będzie kłopotów z dotarciem pielgrzymów na miejsce, a po nabożeństwie - z ich rozejściem się - mówiła. Dodała, że to miasto zaproponowało wykorzystanie stadionów Wisły i Cracovii, bo w pierwszych informacjach zwracano uwagę, że na ŚDM do Krakowa może przyjechać tyle osób, że nie zmieszczą się na Błoniach. - Wtedy po raz pierwszy padł pomysł otwarcia obu miejskich stadionów sąsiadujących z Błoniami, gdzie nabożeństwo można oglądać na telebimach - podkreśliła Chylaszek.
Jak ustalono, papież przyjedzie do Polski pod koniec lipca 2016 r. Hierarchowie chcą, by oprócz Krakowa odwiedził także Warszawę, Częstochowę, Poznań i Gniezno. Tam bowiem będą odbywać się uroczystości z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Te lokalizacje zostaną zaproponowane papieżowi. Jak zapewniają magistraccy urzędnicy, na podobne wydarzenia miasto jest przygotowane.
- Mamy doświadczenie organizowania papieskich pielgrzymek, na których było ponad milion ludzi. Dlatego kwestie zabezpieczenia imprezy przez policję oraz komunikacji nie powinny przysporzyć problemów - mówi Filip Szatanik, wiceszef magistrackiego wydziału informacji.
Światowe Dni Młodzieży 2016 to okazja do rozpropagowania Krakowa - centrum pielgrzymkowego
Jak? Pytaliśmy o to uczestników targów sakroturystyki w Krakowie.
Magdalena Tejwan-Bopp, biuro Polenreisen z Norymbergi.
- Niemców przyciąga tu przeżywanie religii w grupie. Wielu z nich jest chętnych na nocowanie w zakonach. Przydałaby się taka oferta w Krakowie.
Catherine Roncale, z sanktuarium św. Olafa w Trondheim (Norwegia).
- Kraków powinien wykorzystać swój niesamowity potencjał historyczny. Zorganizować dla pielgrzymów np. zwiedzanie z przewodnikiem kościołów w centrum.
Yolanda Ferro, magistrat Santiago de Compostela (sanktuarium, Hiszpania).
- Przydałoby się rozszerzyć ofertę dla pielgrzymów niekoniecznie katolickich oraz dla ludzi wątpiących, szukających wiary. Tak jest w naszym sanktuarium.
Ks. Massimo Pavanello, szef wydz. turystyki w episkopacie Lombardii.
- Marką Krakowa jest Jan Paweł II, warto byłoby poinformować, że jest tu jego pierwsze na świecie sanktuarium. Włosi tego np. nie wiedzą.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+