Dla porzuconych psów i kotów najpiękniejszym prezentem będzie człowiek, który zabierze do domu, pokocha mądrze i odpowiedzialnie. Pomóc bezdomniakom może każdy na kilka sposobów. Wystarczą dobre chęci i para rąk. Jeśli poświęcimy dwie, trzy godziny niedzielnego popołudnia na udział w warsztatach budowy domków dla kotów, to dzięki nam podwórkowe burasy wygnane z piwnicy zimą nie zamarzną. Będziemy zbierać karmę dla czworonogów i licytować na ich rzecz obrazy podarowane przez Bronowickie Stowarzyszenie Przyjaciół Sztuk Wszelkich.
„Kundel bury i kocury w dworku” to okazja, żeby zadbać o bezpieczeństwo swojego psa - baza identyfikacja.pl przekazała nam 20 mikroczipów. Lekarz weterynarii zaczipuje bezpłatnie 20 czworonogów.
Centrum Kultury „Dworek Białopradnicki” przy ul. Papierniczej 2 otwiera szeroko bramy dla czworonogów i ich Przyjaciół. Zaczynamy o 14, kończymy o 17.
Do zobaczenia!
Program:
- prezentacja psów i kotów do adopcji - bezdomne czworonogi to podopieczni Fundacji „Człowiek dla Zwierząt”, Krakowskiej Fundacji „Stawiamy na Łapy”, Fundacji „Skrzydlaty Pies”, Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami - każdy przygarnięty zwierzak dostanie „małe co nieco” na dobry początek;
- warsztaty budowy domków dla kotów - prowadzi Tomasz Argasiński z Fundacji „Czarna Owca Pana Kota” - zapraszamy dorosłych i dzieci. Na budowę domku trzeba zarezerwować do trzech godzin;
- warsztaty plastyczne dla dzieci - prowadzi Marta Korycka - na uczestników czekają nagrody;
- „Zerwijmy łańcuchy!”: przyłączamy się do ogólnopolskiej akcji „Zerwijmy łańcuchy”. W XXI w. mamy cywilizowane sposoby zabezpieczenia ludzi przed niepożądanym kontaktem z psem. Jeśli uważasz, że łańcuch to okrutny przeżytek, zaprotestuj z nami. Przed Dworkiem Białoprądnickim postawimy budę. Wystarczy usiąść przy niej i na chwilę założyć łańcuch na swojej szyi.
Spotkania z psami i o psach
14.15 - Katarzyna Grzegorczyk, behawiorystka z Fundacji „Skrzydlaty Pies” - wyjaśni, jak rozpoznać sygnały u psów. Jeśli zrozumiemy, co swoim ciałem „mówi” do nas pies, który chce uniknąć konfliktu z człowiekiem albo innym czworonogiem, możemy zapobiec niejednej przykrej sytuacji.
14.40 - Katarzyna Harmata z Akademii Dobrych Manier „Biały Pies”, autorka książki „Radość na czterech łapach”, doradzi rodzicom, jak stworzyć dobrą relację dziecko - pies.
15.40 - Małopolska Cywilna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza - wolontariusze i genialne psie nosy w poszukiwaniu zaginionych ludzi. Pomagają bezinteresownie. Ich psy szukają zagubionych osób i tych, którzy zostali uwięzieni w ruinach zawalonych budynków. Wolontariusze zaprezentują psy, opowiedzą o ich pracy i sukcesach. 16.20 - Jacek Piotrowski, Kamila Przygoda i suczka Dafi - Fundacja „Bez Przeszkód”. Jacek i Kamila są osobami niewidomymi, obydwoje pracują zawodowo i społecznie.
Opowiedzą, jak bardzo zmieniła się codzienność, kiedy w ich życiu pojawiły się psy asystujące. Wyjaśnią, jak zachować się w obecności psa asystującego.
16.40 - Małgorzata Niziołek-Warzecha, lekarz weterynarii - sterylizacja psów i kotów - fakty i mity.
17.00 - aukcja obrazów, poezja, muzyka:
- aukcja obrazów artystów z Bronowickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Wszelakich - dochód przekażemy zaproszonym organizacjom ratującym zwierzęta;
- poezja i muzyka: wystąpią: absolwenci Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Stanisława Wiechowicza w Krakowie: Bianka Strzebońska - fortepian, Maja Strzebońska - tam-tam, Agnieszka Masior - fortepian, Anastazja Krewniak i Jakub Bitek - skrzypce, fortepian i śpiew;
- Franciszek Jan Klimek - poeta, od dziecka zakochany ze wzajemnością w kotach.
Jeśli lubicie czworonogi, a nie znacie poezji Franciszka Jana Klimka - przybywajcie! Jeśli znacie, tym bardziej przybywajcie!