https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Willę w Krakowie wybudowała słynna aktorka. Dziś to własność Arcybractwa Miłosierdzia. Czy po remoncie budynek będzie służył mieszkańcom?

Anna Piątkowska
Wideo
od 12 lat
Do jesieni ma porwać remont „Modrzejówki”, zabytkowej willi na krakowskiej Krowodrzy należącej w przeszłości do Heleny Modrzejewskiej. Dziś to własność Arcybractwa Miłosierdzia. Krakowianie chcieliby, aby po remoncie budynek służył mieszkańcom. Miejscy aktywiści zwrócili się z prośbą do ministerstwa kultury o wsparcie działań na rzecz utworzenia w zabytkowym dworku Społecznego Domu Kultury.

„Wierzymy, że to miejsce może stać się centrum kulturalnym Krowodrzy, które będzie sprzyjać integracji międzypokoleniowej oraz rozwijać pasje i zainteresowania mieszkańców, wspierając ich rozwój artystyczny, społeczny i kulturalny” – piszą krakowianie ze stowarzyszenia "Przyjaciele Modrzejówki".

Z przeprowadzonej ankiety wynika, że krakowianie najchętniej widzieliby w „Modrzejówce” otwartą dla mieszkańców przestrzeń, z której będą mogli korzystać. Do końca roku kwestia, kto i w jaki sposób będzie użytkował budynek powinna się rozstrzygnąć, po jego stronie jest bowiem przystosowanie go do takiej działalności, czyli koszty.

Społeczny Dom Kultury w "Modrzejówce"?

W swoim piśmie do ministry Hanny Wróblewskiej aktywiści zwracają uwagę, że model Społecznego Domu Kultury w dawnym dworku aktorki jest najbliższy oczekiwaniom mieszkańców. Miałaby to być przestrzeń otwarta na inicjatywy twórcze i edukacyjne, kreatywne działania mieszkańców z demokratycznie ustalanym programem i różnorodnymi aktywnościami, od warsztatów artystycznych, przez spotkania sąsiedzkie, aż po wydarzenia edukacyjne i integracyjne, miejsce wspierające oddolne inicjatywy mieszkańców.

Miasto nie ma funduszy na wsparcie projektu, ale powołane przez miejskich aktywistów stowarzyszenie "Przyjaciele Modrzejówki" podjęło rozmowy także z marszałkiem województwa, aktywiści liczą również na możliwość zaangażowania się w sprawę ministerstwa.

„Niestety brak formalnego umocowania tego typu instytucji w polskim systemie prawnym i niewystarczające mechanizmy finansowania uniemożliwiają nam realizację tego projektu” – piszą aktywiści. - „Jesteśmy jednak pełni nadziei, że jest to możliwe przy wsparciu pani minister” – dodają.

Słynna aktorka chciała prowadzić tu działalność kulturalną

Jak przekonują takie przeznaczenie „Modrzejówki” jest zbieżne także z ideą, która towarzyszyła Helenie Modrzejewskiej - słynna polska aktorka wybudowała willę również z myślą o działalności kulturalnej. Część budynku miała służyć jako czytelnia, sala koncertowa oraz świetlica.

W willi, której forma nawiązuje do architektury uzdrowiskowej (dziś to już bardzo rzadki przykład w Krakowie), zachował się jeszcze oryginalny drewniany ganek. Szczątkowo przetrwał też dawny ogród, niegdyś obsadzony modrzewiami.

W roku 2000 willa i otaczające ją osiedle dawnych budynków robotniczych „Modrzejówka” zostały wpisane do rejestru zabytków.

Prowadzony remont w "Modrzejówce" obejmuje m.in. wykonanie konstrukcji więźby dachowej i pokrycia dachu, odtworzenie elementów zabytkowych lukarny, remont rynien i kominów, wymianę stropu, odtworzenie stolarki okiennej i drzwiowej oraz drewnianego ganku.

"Ze względu na wyraźny podział budynku na układ historyczny z XIX wieku (część środkowa oraz zachodnia) oraz układ o cechach charakterystycznych dla lat 60-70. XX wieku (część wschodnia), zaprojektowana została przebudowa części wschodniej i dostosowanie jej do układu historycznego" - wyjaśniało Arcybractwo.

Koszt remontu to 3,4 mln zł, fundusze pochodzą z Polskiego Ładu (Krajowy Fundusz Odbudowy Zabytków). Prace mają się zakończyć do 31 października 2025 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska