Zanim jednak będzie tu tętniło życie, Agencja Rozwoju Miasta Krakowa zapowiada, że w czerwcu budynek trzeba poddać liftingowi. Stara Kuchnia to jest to samo miejsce, które miało stać się alternatywą dla artystów ze Składu Solnego, gdy ich pracownie miały się zamienić w Planetę Lem.
"W naszej opinii budynek nie nadaje się do przeniesienia do niego naszych pracowni ze Składu Solnego ze względu na jego stan techniczny, poważne potrzeby remontowe i samą architekturę pomieszczeń" - mówili wówczas artyści.
Jak zapowiada ARMK, budynek zostanie "tymczasowo zaadaptowany na cele kulturalne, zanim rozpocznie się jej docelowa modernizacja na potrzeby Urban Forum, której ramy zostaną określone w opracowywanym obecnie masterplanie dla Wesołej".
- Nie przewiduje się pełnego remontu, a jedynie adaptację przestrzeni na cele kulturalne - wyjaśnia Katarzyna Olesiak, prezes ARMK. - Budynek wymaga remontu, ale jest w stanie technicznym, który umożliwia jego tymczasowe wykorzystanie. Stara Kuchnia ma unikalny charakter, który może być atutem dla obecnych najemców. Już w ubiegłym roku była częściowo wykorzystywana na potrzeby wystawy Open City oraz Festiwalu Sacrum Profanum i może być wykorzystany tymczasowo na cele kulturalne. Ewentualny zakres prac dostosowawczych określi najemca i to on będzie odpowiedzialny za ich realizację.
Wesoła Immersive, czyli co takiego?
W Starej Kuchni ma powstać projekt Wesoła Immersive, który - jak tłumaczy magistrat - ma się kompleksowo zająć się sztuką immersyjną. To pierwsze takie stałe przedsięwzięcie w Krakowie.
"Centrum zaoferuje nie tylko wystawy interaktywne z zakresu VR/AR, video mappingu czy sztucznej inteligencji, ale również warsztaty, seminaria i spotkania z artystami. Integralną częścią przestrzeni będzie klubokawiarnia, umożliwiająca wymianę myśli i odpoczynek w otoczeniu sztuki" - zapowiada miasto, a czego konkretnie można się spodziewać?
Na myśl przychodzą choćby niezwykle popularne w ostatnich latach cyfrowe, interaktywne wystawy wielkich twórców, w których dosłownie można się zanurzyć. W Krakowie można było w ten sposób obcować ze sztuką van Gogha czy z dziełami z Kaplicy Sykstyńskiej.
Za realizację projektu Wesoła Immersive – New Media Art Center mają odpowiadać eksperci z zakresu sztuki, technologii i animacji kulturowej, którzy łączą swoje doświadczenia w unikalnym przedsięwzięciu. Inicjatywa powstaje przy wsparciu partnerów, takich jak Wydział Interdyscyplinarny Uniwersytetu SWPS, fos.design, Pagode Studio oraz ARMK.
Jak wyjaśnia miasto, projekt jest finansowany ze środków własnych inicjatorów.
Program centrum będzie tworzony we współpracy z artystami z Polski i zagranicy, a jego oferta będzie dynamicznie rozwijana, odpowiadając na najnowsze trendy w dziedzinie nowych mediów. Ostateczny charakter ekspozycji będzie zależał od inicjatorów projektu Wesoła Immersive.
- Wesoła Immersive to projekt tymczasowy, przewidziany do realizacji maksymalnie przez okres do trzech lat. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w opracowywanym masterplanie dla Wesołej budynek ma być przeznaczony na Urban Forum – przestrzeń debat, prezentacji inicjatyw miejskich oraz idei urbanistycznych i architektonicznych - wyjaśnia Katarzyna Olesiak.
To nie jest pierwsza próba ożywienia Wesołej, jesienią 2023 roku rozpoczęła działalność Apteka Designu - za sukces można uznać, że działa do dziś, choć trafić tam niełatwo. Wcześniej na pierwsze piętro budynku dawnego klasztoru przy ul. Kopernika 19 wprowadziła się Capella Cracoviensis, ale orkiestra przeprowadzi się do Centrum Muzyki w Cichym Kąciku, gdy to zostanie ukończone.
W ubiegłym roku na Wesołej można było tu zobaczyć plenerową wystawę "Open City". Wystawa choć ciekawa i świetnie wkomponowała się w Wesołą, nie ma jednak co ukrywać, że była jednak wydarzeniem niszowym. Głośniej zrobiło się o niej, gdy przechodnie uznali, że jedna z prezentowanych tu instalacji do złudzenia przypomina osobę planującą targniecie się na życie.
Gościła tu również wystawa immersyjna Kaplicy Sykstyńskiej, a zielone tereny służą latem do wspólnego piknikowania i warsztatów, ale powiedzieć, że tętni tu życie, byłoby jednak przesadą.
Masterplan dla Wesołej
Z końcem ubiegłego roku informowaliśmy, że Kraków rozpoczyna prace projektowe nad masterplanem dla ponad 9-hektarowego obszaru w dawnej dzielnicy Wesoła, zarządzanego przez Agencję Rozwoju Miasta Krakowa. Masterplan ma być gotowy w marcu 2025 roku.
Do przygotowania masterplanu został powołany zespół projektowy. Przewodniczy mu główny architekt miasta Janusz Sepioł. Architektem wiodącym projektu jest Bartłomiej Kisielewski. W skład zespołu weszli również m.in. przedstawiciele magistrackiego Biura Planowania Przestrzennego, Zarządu Zieleni Miejskiej, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Agencji Rozwoju Miasta Krakowa.
Przypomnijmy, tereny wraz z budynkami wzdłuż ul. Kopernika miasto kupiło od Szpitala Uniwersyteckiego w 2019 roku za 280 mln złotych. Po pięciu latach, prowadzonych analizach i konsultacjach społecznych, w końcu przystępuje do sporządzenia dokumentu, który odpowie, co ma się dziać na Wesołej i kiedy.
