"W ciągu najbliższych kilku miesięcy powstanie strategiczny dokument, który wskaże kluczowe projekty z rekomendacjami dotyczącymi priorytetów ich realizacji oraz kierunki rewitalizacji i przyszłego rozwoju tej historycznej przestrzeni w samym sercu miasta" - podsumowuje krakowski magistrat.
- Jesteśmy po pierwszej części prac, czyli po zbieraniu materiałów, po części opisowej, i w tym momencie rozpoczynamy prace projektowe. Można zakładać, że one zakończą się za jakieś trzy-cztery miesiące, gdzieś w marcu powinien być gotowy konkretny plan tego, co tutaj się wydarzy - mówił we wtorek (3.12) podczas konferencji prasowej prezydent Krakowa Aleksander Miszalski. - Oczywiście, mamy materiał w postaci konsultacji, jest plan zagospodarowania przestrzennego, jest mnóstwo odbytych debat i spotkań, co więcej, trochę się już na Wesołej wydarzyło, więc ten proces cały czas postępuje. Natomiast żeby mieć ten teren zagospodarowany z głową, potrzebujemy tego masterplanu - dodawał.
Do przygotowania masterplanu został powołany zespół projektowy. Przewodniczy mu główny architekt miasta Janusz Sepioł. Architektem wiodącym projektu jest Bartłomiej Kisielewski. W skład zespołu weszli również m.in. przedstawiciele magistrackiego Biura Planowania Przestrzennego, Zarządu Zieleni Miejskiej, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Agencji Rozwoju Miasta Krakowa.
Rozeznanie rynku, które przeprowadzono, wykazało, że koszt zlecenia opracowania masterplanu zewnętrznym podmiotom sięgałby nawet ponad 600 tysięcy złotych.
- Ze względu na konieczność oszczędności w wydatkach miejskich, ale przede wszystkim z uwagi na fakt, że wśród pracowników urzędu i jednostek miejskich mamy wielu doskonałych specjalistów, zapadła decyzja o stworzeniu interdyscyplinarnego zespołu realizacyjnego, który opracuje masterplan dla Wesołej - poinformował Janusz Sepioł, główny architekt Krakowa.
Masterplan ma dać odpowiedź, które z padających do tej pory pomysłów na Wesołą będzie realizowane. Ma też zawierać harmonogram dalszych działań, które tchną w ten kawałek miasta nowe życie.
Konkursy na nowe funkcje na Wesołej
Opracowanie tego dokumentu pozwoli m.in. przygotować założenia i otworzyć konkursy na dwa pierwsze przedsięwzięcia na tym terenie. Jak poinformował główny architekt miasta, pierwszy z nich ma dotyczyć przebudowy tzw. Starej Kuchni (ul. Kopernika 17A) na Urban Forum - miejsce spotkań i dyskusji o kształcie miasta, prezentacji najciekawszych inicjatyw miejskich z zakresu urbanistyki i architektury oraz edukacji. Ten konkurs prawdopodobnie zostanie ogłoszony w marcu.
Drugi konkurs - który miałby być ogłoszony w drugiej połowie przyszłego roku - ma natomiast dotyczyć Mediateki, czyli przyszłej siedziby głównej Biblioteki Kraków na terenie Wesołej. Nie będzie w jej przypadku chodziło o adaptację któregoś z istniejących budynków klinik, tylko wzniesienie nowego obiektu (tak zdecydowano po analizie). To samo tyczy się rozważanego wybudowania obok Mediateki nowej siedziby Teatru Groteska. W dotychczasowej lokalizacji teatr ma ograniczone możliwości zarówno w zakresie dostosowania do standardów architektonicznej dostępności, jak też rozwoju działalności artystycznej.
Dzielnica nie mieszkaniowa ani turystyczna
- Nie wiemy dzisiaj, co nam wyjdzie, bo na tym polega proces projektowy. Ale ramy czasowe są takie, żeby w marcu mieć wstępny koncept, poddać go dyskusji, pokazać, a pod koniec maja te uwagi zebrać razem i stworzyć taki finalny dokument, który będzie bazą do dalszych działań, zachowując pewną elastyczność, bo na przestrzeni lat te nasze potrzeby też się być może zmienią - mówi o masterplanie architekt Bartłomiej Kisielewski.
Główne założenia dla Wesołej są takie, że będzie to dzielnica kreatywna, kulturalna, zielona, otwarta na mieszkańców (również w sensie dosłownym, bowiem ma się przez nią swobodnie przechodzić), z miejscem dla artystów, jak i innowacyjnych rozwiązań. Jednym z nich może być tzw. co-living, czyli współmieszkanie różnych osób, które mają wspólne zainteresowania, cele, wartości i wzajemnie się wspierają. Rozważane jest zagospodarowanie w ten sposób poszpitalnego obiektu przy ul. Kopernika 17.
Jak zwraca uwagę prezes ARMK Katarzyna Olesiak, opracowując masterplan, trzeba uwzględnić również procesy nadawania nowych funkcji przestrzeniom Wesołej, które już zostały zainicjowane. - Jest to przede wszystkim tzw. Kwartał Kultury, który powstanie w kompleksie przy ul. Kopernika 15 - mówi.
Kwartał Kultury ma stać się przestrzenią dla różnorodnych inicjatyw kulturalnych, artystycznych i społecznych. W budynku przy Kopernika 15 planowane jest utworzenie centrum literackiego - największego z zamierzeń, na którego realizację zostanie przygotowany wraz z KBF wniosek o fundusze unijne. W budynku 15B swoją siedzibę będzie miał KBF.
- Prowadzimy także rozmowy w sprawie nabycia przez Małopolski Instytut Kultury kameralnego obiektu przy Kopernika 15A na swoją siedzibę - przekazała Olesiak.
Prezydent Krakowa, pytany we wtorek przez dziennikarzy, czy na Wesołej możliwe będzie pojawienie się dewelopera, stwierdził, że nie należy się tego obawiać. Mówił również, że nie jest planowany na tym terenie hotel.
- Jestem stanowczo przeciwny robieniu z Wesołej dzielnicy czy to mieszkaniowej, czy to turystycznej. To ma być dzielnica kulturalna, kreatywna, otwarta dla mieszkańców Krakowa - podkreślił Aleksander Miszalski.
Wesoła do tej pory
W 2019 roku miasto zakupiło od Szpitala Uniwersyteckiego 9-hektarowy teren z kilkunastoma budynkami. Jak przypomina krakowski magistrat, obszar ten, którego ponad 40 proc. stanowią tereny zielone, podlega pełnej ochronie konserwatorskiej. Blisko 80 proc. powierzchni użytkowych planowanych jest pod działania sektora kreatywnego - ma to być przestrzeń dla kultury, designu, architektury i urbanistyki. Od 2021 roku terenem zarządza Agencja Rozwoju Miasta Krakowa.
Po zakupie miasto stopniowo przejmowało od szpitala kolejne budynki na Wesołej. Do końca 2023 roku większość oddziałów szpitalnych się wyprowadziła (pozostała tylko Klinika Psychiatrii, która czeka na oddanie nowej siedziby). Wprowadziły się tu natomiast instytucje i podmioty kultury, m.in. KBF (tworząc m.in. Aptekę Designu), Capella Cracoviensis, Spółdzielnia Muzyczna, Stowarzyszenie Rozstaje i Klub Strefa Nowa. Na terenie Łąki na Wesołej odbywają się wydarzenia plenerowe. Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Kopernika niezmiennie pełni funkcję sakralną i ma ją zachować. Zarządza nim obecnie ARMK, prowadzi rozmowy z kurią. Od kilku tygodni w budynku przy ul. Grzegórzeckiej 18 działa restauracja, która się tam wprowadziła.
Koszty utrzymania całego terenu na Wesołej wraz z 16 budynkami, z których większość jest zabytkami, to ok. 5 mln złotych rocznie.
Czytaj też:
