Wszystko wskazuje na to, że m.in. dzięki temu projektowi na Wesołej przestanie wreszcie hulać wiatr. FabLab (z ang. Fabrication Laboratory) – to rodzaj pracowni lub małego laboratorium, gdzie można w praktyce sprawdzić każdy pomysł, korzystając z przestrzeni i dostępnych tam specjalistycznych narzędzi. Taka przestrzeń na Wesołej, nazwana FabLab Małopolska będzie realizowana przez Agencję Rozwoju Miasta Krakowa wraz z Fundacją Inteligentna Małopolska.
– Będzie to miejsce dla osób, które chcą prowadzić pracę naukową, prototypować i testować nowe rozwiązania, rozwijać swoje pasje bądź nabywać nowe umiejętności, które wzmocnią ich pozycję na rynku pracy. Będzie również miejscem spotkań, kreatywnych debat i inspiracji. Oferta FabLabu Małopolska będzie skierowana zarówno do osób fizycznych, mieszkańców Krakowa w każdym wieku, jak i szkół oraz innych podmiotów edukacyjno-rozwojowych – wyjaśnia Barbara Grodowska, prezes Fundacji Inteligentna Małopolska, która od 2018 roku prowadzi FabLab przy ul. Królewskiej w Krakowie.
Fablab przy ul. Śniadeckich powstanie na prawie 550 mkw. Będzie tam 11 specjalistycznych pracowni, m.in.: elektroniczna, krawiecka, ceramiczna, stolarska, metaloplastyczna, edukacji technicznej i STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics). Użytkownicy będą mieli dostęp do nowoczesnego sprzętu, takiego jak m.in. laser, frezerka czy lakiernia oraz doskonale wyposażonych pracowni druku 3D, fotografii i VR.
Idea FabLabów to „gospodarka współdzielenia” – każdy może skorzystać ze wspólnych zasobów, przestrzeni i wyposażenia pracowni. Oferta FabLabu Małopolska obejmie także pracownie recyklingu i upcyklingu, natomiast proejkt adaptacji budynku przy ul. Śniadeckich 3 pod nowe potrzeby zakłada wykorzystatnie do tych prac (a także do wykopasazenia wnętrz) materiałów naturalnych i energooszczędnych. W FabLabie Małopolska planowana jest również realizacja działań z zakresu doradztwa zawodowego.
– Projekt FabLab Małopolska doskonale wpisuje się w strategię rewitalizacji Wesołej. To inicjatywa, która nie tylko stymuluje rozwój kompetencji, ale również buduje wokół siebie kreatywną społeczność, sieciuje twórców, daje okazję do współpracy multidyscyplinarnej, jest inkubatorem wielu innowacyjnych idei. Dążymy do tego by cała dzielnica Wesoła miała taki charakter – była kreatywna, kulturalna, innowacyjna, współdzielona, a jednocześnie była przestrzenią odpoczynku, rekreacji i wytchnienia dla mieszkanek i mieszkańców Krakowa – zaznacza Katarzyna Olesiak, prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa, zarządzającej nieruchomościami poszpitalnymi na terenie Wesołej.
Idea FabLabów to „gospodarka współdzielenia” – każdy może skorzystać ze wspólnych zasobów, przestrzeni i wyposażenia pracowni. FabLab Małopolska będzie działał zgodnie z zasadami Nowego Europejskiego Bauhausu, koncentrując się na trzech głównych założeniach: zrównoważonym rozwoju, estetyce i inkluzji społecznej.
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski zaznacza, że z ciekawością obserwuje różnorodne działania realizowane obecnie na Wesołej, m.in. projekt Apteki Designu czy Festiwal Open City. - To pokazuje jak można kreować to miejsce. Teraz, dzięki uzyskanemu dofinansowaniu, ta oferta rozszerzy się o kolejne możliwości. FabLab Małopolska da nam dodatkowe możliwości na stworzenie w poszpitalnym kwartale centrum innowacji i kreatywności. Zobaczymy, jak ten potencjał wykorzystają krakowianie i krakowianki – mówi prezydent Krakowa.
Według harmonogramu projektu, FabLab na Wesołej, mający służyć nie tylko mieszkańcom Krakowa, ale całego regionu, ma rozpocząć działalność latem przyszłego roku.
800+ wyłącznie dla pracujących rodziców? Ministerstwo rodziny wyjaśnia
