Jak już pisaliśmy, pogłowie świń w Polsce spada, jest najniższe od 60 lat, można o tym przeczytać tu: Silny spadek pogłowia świń w Polsce. Czy wieprzowina zdrożeje? Rolnicy rezygnują z hodowli ze względów ekonomicznych.
- Opłacalność produkcji trzody chlewnej w 2015 r. w Polsce była bardzo niska. Przeciętna relacja cen trzody chlewnej do cen mieszanek paszowych ukształtowała się na niskim poziomie 3,73 wobec 4,05 w latach 2010-2014. Malejąca liczba świń może przełożyć się na wzrost cen wieprzowiny, która jest najchętniej kupowanym mięsem w kraju – powiedział Koleśnikow.
Pogłowie świń w Polsce w grudniu 2015 r. wyniosło 10,6 mln sztuk, to spadek aż o 6% w porównaniu do XII 2014 roku.
Takie problemy dotyczą nie tylko hodowców w Polsce, kłopoty mają też producenci trzody chlewnej w całej Unii Europejskiej. "Na podstawie wstępnych i niepełnych danych Komisji Europejskiej, szacują, że produkcja wieprzowiny w Unii Europejskiej w 2015 r. zanotowała znaczny wzrost o około 3,2-3,6 proc. Mimo, że w ubiegłym roku kraje Unii Europejskiej zwiększyły jednocześnie eksport wieprzowiny i podrobów wieprzowych, wzrost nie był wystarczający, aby powstrzymać ceny przed dużymi spadkami", szacują analitycy banku BGŻ BNP Paribas. Sytuacje utrudniało rosyjskie embargo i duża konkurencja na rynku międzynarodowym.
Co zdaniem analityków wpływa nie nieopłacalność hodowli w naszym kraju przy niskich cenach zbytu? Przede wszystkim duże rozdrobnienie produkcji i jej niska efektywność. Ciągle problemem pozostaje wirus ASF, a to też ogranicza możliwości eksportu.
Źródło: informacja prasowa BGŻ BNP Paribas, GUS