Gospodarze są rozgoryczeni na zapisy dotyczące uboju rytualnego tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych oraz zakazu hodowli zwierząt na futra. Rolniczy protest w Warszawie (Przypominamy: "Kaczyński, zdrajca wsi!". Protest rolników przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości [wideo]) na nic się nie zdał - Sejm uchwalił nowelę ustawy o ochronie zwierząt. Teraz propozycje trafią do Senatu.
Jak rozłożyły się głosy posłów?
Jan Krzysztof Ardanowski (Prawo i Sprawiedliwości), minister rolnictwa, głosował przeciwko "piątce dla zwierząt".
Wśród 229 przedstawicieli Zjednoczonej Prawicy, którzy głosowali, zmiany poparło 176 posłów PiS oraz minister rozwoju Jadwiga Emilewicz (Porozumienie). Piętnastu innych posłów Porozumienia (wśród nich lider Jarosław Gowin) wstrzymało się od głosu, zaś dwóch było przeciw. Piętnaście osób z Solidarnej Polski było zgodnych - wszyscy ci posłowie głosowali przeciwko noweli.
Dodajmy, że projekt spotkał się też z krytyką ze strony polityków PSL i Kukiz15. Zmiany poparły Lewica i większość Koalicji Obywatelskiej.
Władysław Kosiniak-Kamysz:
Rolnicy są wściekli. Przykładowe komentarze znalezione na Facebooku:
- ASF czy ptasia grypa nie dały rady nas dobić, to teraz dobiją ustawą
- Moja sąsiadka stwierdziła, że PiS dobrze robi dla rolników, a protestują tylko "kułacy", którym wiecznie mało. Mentalna komuna w głowach
- Chętnie bym zostawił im świńskie uszy, ale tę hodowlę zlikwidowali wcześniej
- Rozmawiam z gospodarzem o całej tej piątce itd. Gość krowy na uwięzi trzyma, ale mówi do mnie tak: "Jak rządzi PiS w Polsce żyje się lepiej". Dodam tylko, że sześcioro dzieci naliczyłem. W taki sposób PiS wygrywa i będzie z nami robił, co chce
- Wszyscy tak płaczą, ale jak przyjdą wybory, i tak połowa zagłosuje na PiS. Nie wiem, czy to syndrom sztokholmski, czy naiwność, ale tak będzie
- Jak można było tak oszukać rolnika?
- Inne kraje się śmieją i zaraz u siebie produkcję zwiększają. Jeszcze tak chamskiej polityki wobec rolnika nie widziałem
Zgodnie z nowymi przepisami - podmiotom wykonującym ubój rytualny ma przysługiwać rekompensata z budżetu państwa (za ograniczenie lub zaprzestanie działalności).
W planach jest także utworzenie Rady ds. zwierząt. W jej skład mają wejść: przedstawiciele stowarzyszeń ochrony zwierząt, schronisk, instytucji naukowych, lekarze weterynarii, hodowcy.
Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Wyjątkiem są m.in. zapisy dotyczące zakazu chowu zwierząt na futra, które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy i przepisy dotyczące m.in. zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały. One mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy.
