Spis treści
Nowa prognoza: Grad dobił uprawy, a dziś powtórka? Ostrzeżenia IMGW dla całej Polski na 31 maja. O której zacznie się burza?
22 maja groźne burze nad Polską, IMGW ostrzega
Lokalne burze i opady, pojawiają się od początku tygodnia; jednak najniebezpieczniej może być w środę. Ostrzeżenie o groźnych zjawiskach atmosferycznych wydano dzień wcześniej, 21 maja.
Przebieg burz i towarzyszących im opadów może być na tyle intensywny, że IMGW uważa za możliwe w obszarach miejskich utrudnienia komunikacyjne i podtopienia. Z taką sytuacją w poniedziałek zmagało się Gniezno.
Z czego wynika niepokój o warunki pogodowe 22 maja? Tego dnia nad Polskę od południowego zachodu nasunie się zatoka niżowa z chłodnym frontem. Strefa frontu będzie bardzo powoli przemieszczać się w kierunku centrum kraju, sygnalizuje Instytut.
Najgroźniejsze burze mają pojawić się w godzinach popołudniowych na obszarze od Ziemi Lubuskiej poprzez Wielkopolskę, Ziemię Łódzką i Podkarpacie. Silnie powieje, w porywach z prędkością do 80 km/h, lokalnie 90 km/h. Prognozowana przez IMGW wysokość opadów wyniesie od 25 mm do 40 mm, lokalnie do 50 mm, przy kumulacji opadów do 55 mm. Meteorolodzy nie wykluczają opadów gradu.
Według prognozy zagrożeń meteo połowa kraju zaznaczona jest ostrzeżeniem 2. stopnia. Mieszkańcy Pomorza Zachodniego, Kujawsko-Pomorskiego i Lubelszczyzny też muszą zwracać uwagę na warunki, tam w kilku powiatach wydano ostrzeżenia 1. stopnia.
Jakie warunki w pozostałych obszarach Polski? Także wystąpią burze z porywami wiatru do 75 km/h i sumami opadów do 30 mm, w tym możliwy niewielki grad.
Prognozowane burze mogą mieć charakter lokalny i występować punktowo. Taka jest ich charakterystyka.
IMGW apeluje, by w środę zachować szczególną ostrożność
Zalecamy mieszkańcom terenów objętych ostrzeżeniami, aby na bieżąco sprawdzali prognozy, śledzili ostrzeżenia, obserwowali niebo i dynamicznie zmieniające się warunki pogodowe, zwraca się do odbiorców IMGW.
Meteorolodzy przypominają, że warunki atmosferyczne stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. W takich okolicznościach najlepiej znaleźć schronienie w bezpiecznym miejscu. Instytut ostrzega, że wśród możliwych skutków zmian pogodowych mogą być:
- błyskawiczne powodzie miejskie (flash flood),
- zalania piwnic, chodników, wiaduktów, tuneli,
- przerwy w dostawie prądu i usług telekomunikacyjnych,
- utrudnienia komunikacyjne,
- połamane gałęzie,
- powyrywane drzewa,
- straty materialne,
- uszkodzenia upraw na polach, w ogródkach i w sadach.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!
