Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szklarnie ogrodowe z poliwęglanu – dlaczego warto?

materiał partnera

W polskim klimacie uprawa wielu kwiatów i warzyw jest trudna – sezon wegetacyjny jest dość krótki, a warunki atmosferyczne bardzo zmienne. Aby zebrać zadowalający plon, warto zainwestować w szklarnię. Co więcej, jeśli będzie to szklarnia z poliwęglanu, to nie będzie to bardzo droga inwestycja.

Nie ma róży bez kolców

Szklarnie z poliwęglanu mają oczywiście pewne wady – tworzywo po latach eksploatacji może mętnieć, co ogranicza dostęp światła, może również kruszeć, aczkolwiek poliwęglan jest dość odporny na działanie promieni UV. Szkielet takich szklarni jest wykonywany z aluminium, które też wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, ale generalnie szklarnia taka jest mniej kosztowna w zakupie i utrzymaniu od szklanej.

  1. Jest to lekka konstrukcja, którą można ustawić praktycznie w dowolnym miejscu, a jednocześnie po przymocowaniu do podłoża ryzyko przesunięcia szklarni jest minimalne. Nieduża waga i prostota montażu sprawiają, że można temu wyzwaniu sprostać nie mając ani doświadczenia, ani specjalistycznych narzędzi.
  2. Profile, z których budowany jest szkielet szklarni, cechują się dużą sztywnością, co przekłada się na stabilność i solidność całej konstrukcji. Dodatkowo usztywniona jest ona dobrze dopasowanymi panelami z poliwęglanu, więc taka szklarnia jest całkowicie niewrażliwa na osiadanie czy na silniejsze podmuchy wiatru.
  3. Niska cena, wynikająca z zastosowania tanich materiałów, sprawia, że szklarnie z poliwęglanu świetnie sprawdzają się także w amatorskiej uprawie roślin. Za około 2,5 tysiąca złotych można mieć prawie 8-metrową szklarnię, w której można uprawiać praktycznie dowolne gatunki roślin. Również cena jest argumentem, który pozwala oddalić zarzuty o hipotetyczne zmęczenie materiału. Jeśli po 10 latach pleksi utraci przezroczystość, to można po prostu wymienić szklarnię – nie będzie to wielki koszt.
  4. Dostępność też jest ważna. O ile bowiem szklarnie szklane ze względu na masę, trudności techniczne w transporcie i magazynowaniu, są często sprowadzane tylko na zamówienie, i tyle szklarnie z poliwęglanu często są dostępne od ręki. Można je bardzo łatwo transportować i raczej nie dojdzie do ich uszkodzenia, można je również dowolnie długo magazynować, więc w większości sklepów wystarczy jeden telefon albo zamówienie przez internet, aby tego samego dnia szklarnia została wysłana do odbiorcy.
  5. Przemyślana konstrukcja, która ułatwia transport, montaż i użytkowanie szklarni. W przypadku obiektów szklanych materiał był ograniczeniem – tutaj tak nie jest. Producenci mają większą swobodę w projektowaniu konstrukcji szklarni, dzięki czemu mogą one zostać dopasowane praktycznie do każdej działki.

Wszystkie te korzystne cechy odnaleźć można w szklarniach z poliwęglanu na https://www.metal-gum.com/. Marka ta jest jednym z najważniejszych producentów szklarni dla hobbystów, ale zapewnia w pełni profesjonalną jakość wyrobów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska