Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital św. Ludwika: rewolucyjne zmiany

Katarzyna Kojzar
Katarzyna Kojzar
archiwum Polska Press
Przy Strzeleckiej będzie intensywna terapia i centrum leczenia FASD.

To będzie pierwszy taki ośrodek w Polsce dla dzieci chorych na spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych (FASD). Powstanie przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie.

- Od trzech lat prowadzimy Centrum Lecznia FASD, ale działa ono jako multidyscyplinarny zespół, w skład którego wchodzi psycholog, psychiatra i neurolog i który pomaga dzieciom z tymi zaburzeniami - mówi dyrektor placówki, Stanisław Stępniewski. - Do tej pory nie mieliśmy jednak specjalnego, dedykowanego tej chorobie oddziału.

Nowy OIOM

Pomysł na utworzenie oddziału dla dzieci z FASD pojawił się razem z ideą przebudowy głównego, tzw. starego budynku szpitala. Ta ma się rozpocząć w pierwszym kwartale 2018 r. Przewidziano m.in. nadbudowę kondygnacji i przystosowanie poddasza na oddziały specjalistyczne, budowę tunelu podziemnego łączącego pawilony szpitala, a także utworzenie bloku operacyjnego. Dzięki temu powstaną nowe oddziały: anestezjologii i intensywnej terapii, ostrych chorób infekcyjnychi chirurgii dziecięcej. To ważne z punktu widzenia pacjentów, bo do tej pory jedyny OIOM dla dzieci jest w Uniwersyteckim Szpitalu w Prokocimiu.

Cały projekt nazwano„Małopolskim Centrum Pediatrii”. - Jego stworzenie umożliwi komplementarne funkcjonowanie specjalistycznego leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego dla dzieci z Małopolski. W zakresie FASD i chorób rzadkich będą przyjmowani najmłodsi pacjenci z całej Polski - informuje Paulina Korbut z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie.

Pierwszy w Polsce

- Oddział dedykowany dzieciom z FASD będzie pierwszym w naszym kraju. W Europie także nie ma ich zbyt wielu. Centrum Kompleksowego Leczenia FASD będzie przyjmować dzieci z zaburzeniami wywołanymi piciem alkoholu przez matkę w czasie ciąży. Znajdzie się tam 12 łóżek.

- Zaburzenia te wiążą się głównie z uszkodzeniami neurologicznymi - od upośledzenia czy padaczki do kłopotów psychologicznych - mówi lek. Katarzyna Dyląg. - W zespole FASD obecny jest też niedobór wzrostu, niska masa urodzeniowa i charakterystyczne cechy dysmorfii (zniekształcenia - przyp.red.) twarzy. Działanie alkoholu może także uszkodzić inne narządy, takie jak nerki, serce, kończyny.

Kompleksowa opieka

Inwestycja połączona jest z rozwojem jedynego w Małopolsce oddziału psychiatrii dziecięcej.

- Szpital zajmuje się opieką psychiczną, a niedawno otworzył w Radziszowie oddział rehabilitacji neurologicznej. To daje możliwość kompleksowego podejścia do chorób takich jak FASD - dodaje wicemarszałek województwa, Wojciech Kozak. Centrum będzie przyjmowało też pacjentów z innymi rzadkimi chorobami i ciężkimi postaciami Młodzieńczego Idiopatycznego Zapalenia Stawów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 3

Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska