Do końca 2018 roku darmową kolonoskopię, pozwalającą wcześnie wykryć zmiany wewnątrz jelita grubego, wykonywać będzie kilkanaście przychodni i szpitali w Krakowie, Tarnowie, Myślenicach, Suchej Beskidzkiej i Tuchowie. Od Ministerstwa Zdrowia małopolskie lecznice otrzymały na ten cel łącznie ponad 20 mln zł.
WIDEO: Polityk chorujący na raka znów apeluje o legalizację leczniczej marihuany. "To byłby prezent dla chorych"
Źródło: TVN24
- Rozpoczęliśmy badania tydzień temu, dotychczas skorzystało z nich już 10 osób. Do końca roku będziemy mogli przebadać 800 pacjentów, w następnych dwóch latach 2,4 tys. kolejnych - mówi dr n. med. Krzysztof Figuła, chirurg, wykonujący bezpłatną diagnostykę w krakowskim Szpitalu im. Żeromskiego.
Z badań skorzystać mogą osoby, które nie zauważyły jeszcze u siebie niepokojących objawów świadczących o schorzeniach jelita. Część Małopolan specjalne imienne zaproszenia do udziału w programie znajdzie w skrzynkach pocztowych.
- Koordynatorzy programu wylosowali grupę osób w przedziale wiekowym 55-64 lata, do których trafią listy z pełną instrukcją, jak skorzystać z badań realizowanych w naszej placówce - tłumaczy dr hab. n. med. Mirosław Szura ze Specjalistycznego Centrum Diagnostyczno-Zabiegowego MEDICINA, biorącego udział w programie.
Resort zdrowia chce, by w ciągu najbliższej dekady listowna zachęta dotarła do wszystkich Polaków, którzy ze względu na wiek należą do grupy szczególnego ryzyka. Przez najbliższe trzy lata w części małopolskich placówek z bezpłatnej kolonoskopii będzie można jednak skorzystać również bez imiennego zaproszenia i skierowania. Za darmo diagnostyka zostanie wykonana u osób, które w ciągu ostatnich 10 lat nie były poddawane tego rodzaju badaniu, mieszczą się w przedziale wiekowym 50-65 lat albo przekroczyły dopiero 40. rok życia, ale ich najbliżsi krewni chorowali na raka jelita. Chętni mogą się zgłosić m.in. do krakowskich Szpitali im. Żeromskiego i Rydygiera oraz tarnowskiego Centrum Medycznego Eskulap.
Rak jelita grubego należy do ścisłej czołówki nowotworów, na które chorują i umierają Polacy. Od łagodnych zmian, tzw. polipów, rozwija się zazwyczaj kilkanaście lat. - Niewielkie zmiany najczęściej nie powodują żadnych objawów. Pojawiają się one dopiero, kiedy do czynienia mamy już z nowotworem. Regularne badania profilaktyczne dają zaś możliwość wczesnego wykrycia polipów i ich usunięcia - wyjaśnia dr Figuła.
U osób, u których lekarze zauważą niewielkie polipy, są one usuwane jeszcze w trakcie badania. Jeśli zmiana wymaga trudniejszej interwencji chirurgicznej albo ma charakter nowotworowy, pacjent kierowany jest na oddział szpitalny.
Realizowane w całym kraju badania to część Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Pełna lista małopolskich placówek, które prowadzą rejestrację na bezpłatną kolonoskopię, dostępna jest na stronie internetowej Programu Badań Przesiewowych, pod adresem pbp.org.pl.