https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szybcy i skuteczni. Grupa policjantów do ścigania piratów drogowych działa już rok. Oto jej sukcesy

Bartosz Dybała
Takimi radiowozami poruszają się policjanci z grupy SPEED.
Takimi radiowozami poruszają się policjanci z grupy SPEED. Policja
Ponad 50 tys. przestępstw i wykroczeń na małopolskich drogach ujawnili przez rok swojej działalności policjanci ze specjalnej grupy "SPEED". Ich radiowozy są wręcz naszpikowane najnowszymi zdobyczami techniki. Codziennie są wykorzystywane do ścigania piratów drogowych. Mundurowi w ostatnich miesiącach zatrzymali ponad 1400 praw jazdy. Zobacz najbardziej spektakularne akcje, przechodząc do kolejnych zdjęć w galerii.

FLESZ - Koronawirus, nowe objawy

Małopolską grupę "SPEED" powołano w lipcu 2019 roku. Działający w niej policjanci mają jedno, podstawowe zadanie: ściganie piratów drogowych. - Szczególna uwaga zwracana jest na niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze. To właśnie z tej przyczyny na drodze ginie najwięcej osób - zwraca uwagę mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

W grupie działa ponad 40 policjantów ruchu drogowego, którzy codziennie czuwają nad przestrzeganiem przepisów na drogach regionu. Zjawiają się tam, gdzie dochodzi do największej liczby wypadków. W zarządzaniu pracą funkcjonariuszy pomocna jest też Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która wskazuje, gdzie mieszkańcy czują się najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo na drogach. Tam również pojawiają się mundurowi z grupy "SPEED".

Wyniki działalności grupy są imponujące: wylicza je rzecznik KWP: - W ciągu całego roku działalności grupy policjanci ujawnili w sumie 56 716 przestępstw i wykroczeń w ruchu drogowym, w tym 40 393 za nadmierną prędkość. Ponadto zatrzymali 1405 praw jazdy za przekroczenie o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym.

Policjanci reagują również na przypadki nielegalnych zlotów i rajdów samochodowych, które odbywają się na terenie województwa małopolskiego, a w szczególności na terenie Krakowa. - Policjanci podejmują odpowiednie czynności wyprzedzające, związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego, nie dopuszczając do nielegalnych rajdów po małopolskich drogach - podkreśla Gleń.

Wakacje dopiero się zaczęły, a w Małopolsce już doszło do czterech wypadków śmiertelnych - w całym kraju ta liczba w ostatnich godzinach wzrosła już do ponad 60. Mundurowi przypominają, żeby podczas jazdy zachować szczególną ostrożność i ściągać nogę z gazu. Nikt nie chce bowiem powtórki z poprzednich wakacji, kiedy to na małopolskich drogach doszło do blisko 400 wypadków, w których zginęły 33 osoby. Rannych zostało ponad 800 osób. W galerii przedstawiamy tragiczne w skutkach wypadki, do których doszło w okresie wakacyjnym rok temu.

Dramatyczne wypadki minionych wakacji. Uważajcie na drogach,...

Jak wynika z analiz, w pierwszej połowie br. to właśnie nadmierna prędkość była najczęstszą przyczyną wypadków drogowych w Małopolsce. - W I połowie 2020 roku na terenie województwa małopolskiego ujawniono łącznie 2142 kierujących, którzy popełnili wykroczenie polegające na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości jazdy o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym i w związku z tym, zatrzymano 1994 uprawniania do kierowania pojazdami, z czego 741 (35 proc.) tego typu wykroczeń zostało ujawnionych przez grupy „SPEED" - kwituje rzecznik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

To bzdury, ze nadmierna szybkość powoduje wypadki. Sama szybkość NIE spowoduje wypadku, ale potęguje jego skutki, a przyczyny wypadku prawie zawsze są inne niż nadmierna szybkosć, ale policji wygodnie jest głosić, ze to prędkość zabija. niech przestaną tak gnębić kierowców i odbierać "prawka" za jazdę "setką" na obszarze zabudowanym (nota bene, jazda "setką" samochodem osobowym powoduje znacznie MNIEJSZĄ emisję spalin niż jazda 'pięćdziesiątką", a tym bardziej, niż jazda "dwudziestką" - strefa zamieszkania), a niech zaczną wlepiać mandaty pieszym i rowerzystom. niech sami policjanci przestaną pędzić 200 km/h (nieraz jadą szybciej) gdyż z taką szybkością powinna gnać KARETKA REANIMACYJNA do zawału, wylewu, wypadku itd. Zlikwidować grupę "speed" i jako radiowozy dać Warszawy M-20 z silnikiem dolnozaworowym (najwolniejszy samochód osobowy).

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska