FLESZ - Koronawirus, nowe objawy
Małopolską grupę "SPEED" powołano w lipcu 2019 roku. Działający w niej policjanci mają jedno, podstawowe zadanie: ściganie piratów drogowych. - Szczególna uwaga zwracana jest na niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze. To właśnie z tej przyczyny na drodze ginie najwięcej osób - zwraca uwagę mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.
W grupie działa ponad 40 policjantów ruchu drogowego, którzy codziennie czuwają nad przestrzeganiem przepisów na drogach regionu. Zjawiają się tam, gdzie dochodzi do największej liczby wypadków. W zarządzaniu pracą funkcjonariuszy pomocna jest też Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która wskazuje, gdzie mieszkańcy czują się najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo na drogach. Tam również pojawiają się mundurowi z grupy "SPEED".
Wyniki działalności grupy są imponujące: wylicza je rzecznik KWP: - W ciągu całego roku działalności grupy policjanci ujawnili w sumie 56 716 przestępstw i wykroczeń w ruchu drogowym, w tym 40 393 za nadmierną prędkość. Ponadto zatrzymali 1405 praw jazdy za przekroczenie o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym.
Policjanci reagują również na przypadki nielegalnych zlotów i rajdów samochodowych, które odbywają się na terenie województwa małopolskiego, a w szczególności na terenie Krakowa. - Policjanci podejmują odpowiednie czynności wyprzedzające, związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego, nie dopuszczając do nielegalnych rajdów po małopolskich drogach - podkreśla Gleń.
Dramatyczne wypadki minionych wakacji. Uważajcie na drogach,...
Jak wynika z analiz, w pierwszej połowie br. to właśnie nadmierna prędkość była najczęstszą przyczyną wypadków drogowych w Małopolsce. - W I połowie 2020 roku na terenie województwa małopolskiego ujawniono łącznie 2142 kierujących, którzy popełnili wykroczenie polegające na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości jazdy o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym i w związku z tym, zatrzymano 1994 uprawniania do kierowania pojazdami, z czego 741 (35 proc.) tego typu wykroczeń zostało ujawnionych przez grupy „SPEED" - kwituje rzecznik.
- Atlas grzybów trujących i jadalnych. Kluczowe różnice na przykładowych zdjęciach
- Demoniczne nazwy wsi w Małopolsce i ich "boskie" przeciwieństwa
- Oni nie skończyli studiów, a mają miliony. Jak to możliwe?!
- Tak wygląda budowana zakopianka [NOWE ZDJĘCIA]
- Zmiany w sklepach. Nowy obowiązek przy sprzedaży mięsa
- Te dzikie zwierzęta żyją w Krakowie [ZDJĘCIA]
