Irański niszczyciel i jednostka zwiadowcza wpłynęły na wo-dy Oceanu Atlantyckiego w tajemniczej misji daleko od macierzystych portów, podała irańska telewizja państwowa, nie określając miejsca docelowego jednostek.
Celem podróży niszczyciela Sahand i zwiadowczego Makran może być Wenezuela. Okręty wypłynęły w ubiegłym miesiącu z Bandar Abbas w południowym Iranie, mówił admirał Habibol-lah Sayyari, zastępca szefa armii Iranu. Opisał ich misję jako najdłuższą i najtrudniejszą w historii irańskiej marynarki wojennej. Nie podał szczegółów wyprawy.
Irańska telewizja pokazała klip niszczyciela płynącego przez Atlantyk. Prawdopodobnie nakręcono go z pokładu Ma-kran, przerobionego tankowca z platformą startową dla helikopterów. Sayyari mówi, że okręty nie zawiną do żadnego portu.
Zdjęcia satelitarne mają przedstawiać siedem irańskich jednostek szybkiego reagowania na pokładzie Makran. Używa ich Gwardia Rewolucyjna. Nie wiadomo, gdzie teraz znajdują się Makran i niszczyciel. Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price nie chciał spekulować na temat tego, co mogły przewoził okręty. Jesteśmy gotowi wykorzystać wszystkie środki, w tym sankcje, przeciwko każdemu, kto dostarczałby broń w niedozwolone rejony świata.
Strona internetowa Politico po raz pierwszy poinformowała pod koniec maja, powołując się na anonimowych urzędników, że ostatecznym celem okrętów może być Wenezuela. Iran utrzymuje bliskie związki z prezydentem Nicolasem Maduro i wysyła do tego kraju benzynę oraz inne potrzebne produkty. Uważa się, że Wenezuela zapłaciła już wcześniej Iranowi za dostawy.
Główny doradca Maduro zaprzeczył jednak doniesieniom, że okręty te miały zacumować w jego kraju. Podczas konferencji prasowej rzecznik irańskiego MSZ Saeed Khatibzadeh nie chciał powiedzieć, dokąd kierują się okręty. Iran był zawsze obecny na wodach międzynarodowych i ma do tego pełne prawo. Żaden kraj nie ma podstaw, by nas tego pozbawić– powiedział
Niepokój budzą jednostki szybkiego reagowania na pokładzie Makran. Gwardia Rewolucyjna używa ich w starciach z
amerykańskimi okrętami wojennymi w Zatoce Perskiej i w Cieśni-nie Ormuz. Nie wiadomo, czy są one przeznaczone dla
Wenezueli.
Gdyby przekazano je wenezuelskim władzom można sobie wyobrazić zakłócanie tras żeglugowych, w tym Kanału Panamskie-go, który znajduje się w pobliżu wybrzeża Wenezueli- twierdzą specjaliści Instytutu Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w swojej analizie. Trasy żeglugowe do i z Kanału Panamskiego znajdują się w pobliżu wybrzeża Wenezueli, wyjaśniają
Na początku czerwca tajemniczy pożar zatopił największy okręt wojenny Iranu, 207-metrowy Kharg, który był zaopatrywał inne jednostki na morzu i prowadził ćwiczenia.
Iran nie podali powodu wybuchu ognia, który nastąpił po serii tajemniczych eksplozji, które rozpoczęły się w 2019, atakując irańskie statki handlowe.
