
Zalety i wady mieszkania na wsi
Aspekt, który wskazujemy dalej jako wadę, może być dla innych zaletą i odwrotnie, dlatego uprzedzamy, że klasyfikacja jest umowna i w duży stopniu zależy od naszego podejścia.
Numer jeden - odległość --->

Wady mieszkania na wsi - odległość
Jeśli chcemy korzystać z komunikacji publicznej lub mamy jedno auto na rodzinę, wymagana będzie lepsza organizacja dnia, nie ujmując nagłych sytuacji. W środku Poznania, Wrocławia czy Bydgoszczy wskoczymy w tramwaj lub autobus, na wsi już musimy liczyć na inne rozwiązania.
Im dalej od dużego miasta, tym rzadsza siatka połączeń autobusowych. Czasem do najbliższego przystanku może być kilka kilometrów, a to oznacza dowożenie dzieci do szkoły, dłuższe dojazdy do pracy.
I wszystko trzeba jakoś zgrać (np. zajęcia pozalekcyjne i wizytę u ortodonty), by nie kursować po kilka razy, co może być czasochłonne i kosztowne.
Do listy "sprawdzić przed zakupem działki/domu" dopisujemy połączenia komunikacyjne, jeśli chcemy korzystać z autobusu lub pociągu.
Są miejsca, w których życie bez auta może być baaardzo uciążliwe. Warto pamiętać.

Zalety mieszkania na wsi - cisza, przestrzeń i czystsze powietrze
Otoczenie przyrody, zieleń wpływa na nas pozytywnie, rzecz oczywista. Do tego cisza, za którą w dużym mieście, przy ruchliwych ulicach rzeczywiście można zatęsknić.
Ci, którzy taką przeprowadzkę mają już za sobą, chwalą sobie łatwiejsze odprężenie, możliwość relaksu.
Mniejsze zagęszczenie domów - do tego zazwyczaj nowych - sprawia, że powietrze jest czystsze, oddycha się przyjemniej. Jasne, że i tu może zdarzyć się sąsiad, który ogrzewa dom tym, czym nie powinien.
Bliskość przyrody jest ogromną zaletą, jednak dla osób, które niekoniecznie lubią towarzystwo owadów czy gryzoni, może być kłopotliwa. Z pewnością spotkamy ich na wsi więcej niż w mieście. Trzeba być tego świadomym.

Wady mieszkania na wsi - praca maszyn rolniczych, zapach z hodowli
Wieś to przestrzeń, w której odbywa się produkcja rolnicza i tego trzeba być świadomym przed przeprowadzką. Będą pracowały maszyny i może niekiedy pojawić się mało przyjemny zapach związany z hodowlą zwierząt (nie mówimy tu o uporczywym odorze, tylko zwykłej produkcji małych i średnich gospodarstw rolnych).
Na drodze może pojawić się błoto i resztki słomy. Rozwożony obornik też pięknie nie pachnie.
Praca, zwłaszcza late w czasie żniw niekiedy trwa do późnych godzin nocnych. Trzeba się z tym liczyć.
Bliskość rolników to znakomita sposobność na pozyskanie świeżych jajek, ziemniaków czy nawozu do ogródka!