Szlak Orlich Gniazd to jeden z najbardziej znanych szlaków turystycznych w całym kraju. Szlak łączy Częstochowę z Krakowem. Pieszy szlak oznaczony jest kolorem czerwonym ma 163,9 km długości.
Historia Szlaku Orlich Gniazd
Pierwszy pomysł utworzenia Szlaku Orlich Gniazd pojawił się w 1927 roku. Wytyczenie szlaku zaproponował Stanisław Leszczycki, polski geograf i działacz polityczny. Zaproponowana przez niego trasa nie zyskała jednak uznania wśród turystów. Szlak nie był konserwowany. Po pewnym czasie znaki wyznaczające go przestały być widoczne.
Pomysł utworzenia Szlaku Orlich Gniazd wrócił po II Wojnie Światowej. W 1948 roku projekt szlaku przedstawił Kazimierz Sosnowski, turysta, krajoznawca, założyciel wielu schronisk turystycznych. Dwa lata później udało się wytyczyć szlak, dzięki pieniądzom pozyskanym z Ministerstwa Komunikacji. Trasa była kilkukrotnie zmieniania, aby stać się jeszcze bardziej atrakcyjna dla potencjalnych turystów.
Szlak Orlich Gniazd. Na turystów czekają wyjątkowe obiekty
Na Szlaku Orlich Gniazd znajdują się wspaniałe jurajskie warownie i zamki, które powstawały na początku drugiego tysiąclecia naszej ery. Grody obronne miały chronić szlaki handlowe, które odgrywały ważną rolę w tworzącym się państwie piastowskim. Niektóre zostały odrestaurowane. W innych przypadkach oglądać możemy jedynie ruiny. W 2012 roku Szlak Orlich Gniazd otrzymał Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej.
Pieszy Szlak Orlich Gniazd. Lista obiektów:
- Sanktuarium Najświętszej Marii Panny na Jasnej Górze w Częstochowie
- Zamek w Olsztynie
- Zamek i rezerwat Ostrężnik
- Zamek w Mirowie
- Zamek w Bobolicach
- Zamek Bąkowiec w Morsku k. Zawiercia
- Gród na Górze Birów w Podzamczu
- Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu
- Pałac w Pilicy
- Zamek Pilcza w Smoleniu
- Zamek w Bydlinie
- Zamek w Rabsztynie
- Zamek Pieskowa Skała
- Zamek w Ojcowie
- Zamek w Korzkwi
- Wawel w Krakowie
Nie przegapcie
Zobaczcie koniecznie
Rozwiąż i poznaj wynik
Bądź na bieżąco i obserwuj
