
Walka z bazgrołami
Wantuch od początku zapowiadał również walkę z bazgrołami na elewacjach. - Bazgroły na murach to nie problem właściciela obiektu, który został oszpecony, ale nas wszystkich. Bo wszyscy na to patrzymy, w tym nasze dzieci. A napisy na murach są nieraz bardzo wulgarne – zaznaczał Wantuch. Z początkiem 2017 roku szumnie przekonywał, że bazgrołów uda mu się pozbyć w ciągu pół roku. Wystarczy, że czyszczenie i zamalowywanie zabazgranych ścian weźmie na siebie miasto. Zgodnie z prawem, miasto może czyścić tylko budynki, do niego należące. Za te prywatne odpowiada ich właściciel lub zarządca przy zabudowie wielorodzinnej. Wantuch przekonywał, że miasto może przejąć czyszczenie prywatnych budynków, jeśli potraktuje to jako zadanie z zakresu bezpieczeństwa i porządku. Radny powołuje się tutaj na tzw. teorię rozbitych okien. To naukowo udowodniona koncepcja, która zakłada, że na terenach gdzie jest przyzwolenie na drobne wykroczenia – np. rozbite szyby czy właśnie pseudograffiti, rośnie przestępczość.

Zakaz dowożenia dzieci do szkół
Radny proponował, by rozważyć - wzorem Wiednia - wprowadzenie zakazu dowożenia dzieci do szkół. Miało to polepszyć kondycję uczniów i zmniejszenie smogu w mieście. Urzędnicy takiego zakazu nie wprowadzili.

Oczyszczacze powietrza w żłobkach i przedszkolach
1530 oczyszczaczy powietrza trafiło do 170 krakowskich samorządowych żłobków, przedszkoli i szkół. Dzięki przetargowi Gminie Miejskiej Kraków udało się zakupić oczyszczacze w bardzo konkurencyjnej cenie – całkowita wartość zamówienia wyniosła 1 360 245 złotych, czyli 885 zł za jedno urządzenie. Na pomysł wyposażenia żłobków, przedszkoli i podstawówek w oczyszczacze powietrza jako pierwszy wpadł radny Łukasz Wantuch.

Witaminowa bomba
Pierwszym tegorocznym projektem Wantucha była "Witaminowa Bomba". Chodzi o zakup sokowirówek m.in. do przedszkoli oraz szkół podstawowych. "Dzieci nie lubią owoców, ale kochają soki, zwłaszcza takie, które będą mogły same wycisnąć" - podkreślał Wantuch na Facebook'u.