Tarnów. Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych [ZDJĘCIA]

Michał Gąciarz
W poniedziałek rozpoczęły się w Tarnowie Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych. Już od godzin porannych w Tarnowie odbywały się wydarzenia przygotowane przez organizatorów obchodów.

Oficjalne rozpoczęcie odbyło się o godzinie 14 na Rynku. Wcześniej uczestnicy obchodów wzięli udział w mszy świętej w katedrze, po czym przeszli ulicami miasta w „Marszu Godności”. Po oficjalnym otwarciu odbył się happening „Burzmy mury pod niebem Tarnowa” organizowany przez „Galerię Aniołowo”, a także występy muzyczne i artystyczne.

Wykonawcami byli przedstawiciele Warsztatów Terapii Zajęciowej z Tarnowa i Dąbrowy Tarnowskiej, Zespołu Szkół dla Niesłyszących i Słabo Słyszących w Tarnowie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowie, Stowarzyszenia „Bądźmy Razem”, Przedszkola nr 14 w Tarnowie, Stowarzyszenia Medycyna Polska - Tarnów oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Tarnowie. W bloku tanecznym natomiast wystąpił zespół taneczny „Step up” działający w Zespole Szkół dla Niesłyszących i Słabo Słyszących. W namiotach – stoiskach podczas trwania spotkania na Rynku można było zasięgnąć informacji o ofercie programowej ośrodków i instytucji zajmujących się rehabilitacją, edukacją i opieką na rzecz osób niepełnosprawnych z rejonu Tarnowa, Brzeska, Dąbrowy Tarnowskiej i powiatu Tarnowskiego oraz podziwiać ich osiągnięcia i twórczość.

Przedszkole nr 29 odwiedzili wraz z osobami niepełnosprawnymi pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy realizują projekt „Wiem więcej - pomagam świadomie”. - Dzięki temu dzieci, niejednokrotnie po raz pierwszy, mają kontakt z osobami niepełnosprawnymi - mówi Małgorzata Proszowska, dyrektorka MOPS.

W ramach obchodów z niepełnosprawnymi spotkają się jeszcze dzieci z przedszkoli nr 31 i 32. Do współpracy przy realizacji projektu włączyły się organizacje pozarządowe, działające na rzecz osób niepełnosprawnych. Wśród nich znajdują się przedstawiciele Polskiego Związku Głuchych Koło Terenowe w Tarnowie, Tarnowskiego Zrzeszenia Sportowców Niepełnosprawnych „Start” oraz Tarnowskiego Zrzeszenia Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Niedowidzących „Pogórze”. Projekt obejmie około 150 dzieci.

W szkole podstawowej nr 5 odbywał się konkurs na plakat „Jesteśmy różni, ale razem możemy”. Celem konkursu jest uświadomienie uczniom, iż obok nas żyją osoby niepełnosprawne. Przed przystąpieniem do przygotowywania prac zaplanowano prelekcje na temat funkcjonowania niepełnosprawnych w społeczeństwie. Od 12 do 15 można było bezpłatnie zwiedzać ekspozycje znajdujące się w budynku Muzeum Okręgowego przy Rynku 3.

Obiekt jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Od godz. 13 do godz. 15 w restauracji Pasaż można było zdobyć wiedzę na temat wsparcia, jakie mogą otrzymać niepełnosprawni . Spotkanie obejmowało swoim zakresem różnorodne tematy: ZUS (ubezpieczenia społeczne, rehabilitacja społeczna i zawodowa oraz aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych), Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności (orzekanie o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych), MOPS (pracownik socjalny, pracownik ds. PFRON, pracownik ds. dodatków/zasiłków - szeroko rozumiana rehabilitacja społeczna), PCPR (dofinansowanie z PFRON, orzekanie o niepełnosprawności) oraz porady pedagoga, psychologa i prawnika.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie