Czytaj także: Powiat tarnowski: fałszywi wnuczkowie okradają staruszków
Niebawem użyczy jeszcze swojego lokalu adeptom studiów artystycznych, które mają ruszyć w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Kilka lat temu szkoła była w fatalnym stanie technicznym. Miasto rozpoczęło jej ratowanie przed katastrofą własnym sumptem i kosztem kilku milionów złotych.
- Kompleksowa modernizacja stała się możliwa dopiero dzięki dużym pieniądzom z ministerstwa - przyznaje Ryszard Ścigała, prezydent Tarnowa. Za pośrednictwem resortu kultury udało się zdobyć 14 milionów złotych z funduszy unijnych. - Gdy pokazaliśmy, ile miasto już włożyło w remont szkoły, zaproponowano nam sumę, która przerosła nasze oczekiwania - opowiada posłanka Urszula Augustyn.
W ciągu niespełna trzech lat szkoła doczekała się nie tylko odnowienia starych sal lekcyjnych i pracowni oraz wymiany wszystkich instalacji. Zupełnie nowe jest także praktycznie całe wyposażenie. W dodatku wybudowano również salę sportową oraz m.in. pracownie reklamy, malarską, fotograficzną.
Końcówka prac polegała na remoncie kompleksu dwóch najstarszych budynków szkoły, z których jeden liczy sobie ponad 100 lat. Mieszczą one bibliotekę, salę wystawową, sale lekcyjne oraz pracownie konserwacji kamienia, rzeźby, liternictwa, a także pracownię informatyczną.
- Mamy najnowocześniejszą w mieście bazę dydaktyczną - cieszy się Zbigniew Wenc, dyrektor "plastyka". W piątek można było uroczyście przeciąć wstęgę i zakończyć inwestycję. Właśnie w jej kontekście cztery lata temu miasto zapowiadało uruchomienie w Tarnowie studiów artystycznych. Z intencyjnej umowy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie nic jednak nie wyszło. Podobnie jak z pomysłu współpracy z inną uczelnią artystyczną. - Miałem wrażenie, że te filie miałyby formułę skansenową.
Tarnów zasługiwał na coś bardziej ambitnego - mówił wczoraj minister kultury Bogdan Zdrojewski.
Wiosną bieżącego roku samorząd porozumiał się w sprawie utworzenia kierunków artystycznych w PWSZ. Do ministerstwa trafił już wniosek o uruchomienie takich kierunków. Według Zdrojewskiego może on uzyskać pozytywną opinię jeszcze w tym roku. A to oznacza, że nabór mógłby ruszyć już przed następnym rokiem akademickim.
Jeśli w PWSZ powstanie wydział artystyczny, przyszli studenci korzystać będą także z sal oraz pracowni "plastyka". Według planów żacy kształcić się mają na kierunku plastycznym, m.in. design, szkło artystyczne, kamieniarstwo, i muzycznym.
Prawybory. Kto powinien zostać posłem? Głosuj: Małopolska Zachodnia okręg 12, Kraków okręg 13, Podhale Nowy Sącz okręg 14, Tarnów okręg 15.
Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!